MFW: Greckie porozumienie ws. oszczędności to "ważny pierwszy krok"
Porozumienie greckiej koalicji rządzącej w sprawie programu oszczędności to ważny krok i podstawa do dalszych rozmów o pakiecie ratunkowym dla Aten - powiedział w czwartek rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gerry Rice.
09.02.2012 | aktual.: 09.02.2012 19:00
- Osiągnięcie porozumienia (w sprawie planu oszczędności) przez przywódców koalicji w Atenach to ważny pierwszy krok. Następny krok to kontynuowanie rozmów na tej podstawie - powiedział Rice. - Z niecierpliwością oczekujemy spotkania eurogrupy (w czwartek wieczorem) i jego rezultatów - dodał.
W czwartek po południu przywódcy trzech partii wchodzących w skład rządu Grecji ostatecznie porozumieli się w sprawie programu dalszych cięć i reform.
Szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała, że z zadowoleniem przyjęła "bardzo zachęcające wiadomości z Aten".
Kluczowe jest, by porozumienie między Grecją i tzw. trojką (przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW) pomogły powrócić zadłużonym Atenom na ścieżkę stabilnego wzrostu poprzez redukcję greckiego zadłużenia i uczynienie greckiej gospodarki bardziej konkurencyjną - podkreślił rzecznik MFW.
MFW będzie domagać się gwarancji od greckich przywódców, że wszelkie zmiany w polityce gospodarczej, podjęte po przewidzianych na kwiecień wyborach parlamentarnych w tym kraju, nie będą sprzeczne z warunkami podstawionymi przez pożyczkodawców Grecji - zaznaczył Rice.
Fundusz uważa, że najważniejszym warunkiem uruchomienia pomocy są reformy na greckim rynku pracy. - Można się sprzeczać co do szczegółów tych reform, i dyskusja na temat trwa, ale zgadzamy się, że takie reformy są niezbędne - podkreślił rzecznik MFW.
W czwartek wieczorem w Brukseli rozpoczęło się spotkanie strefy euro poświęcone Grecji, na którym być może zostanie zatwierdzony drugi pakiet pomocowy dla Aten o wartości 130 mld euro. Pakiet jest niezbędny do sfinansowania wykupu greckich obligacji wartości ok. 14,4 mld euro, które staną się wymagalne 20 marca. W zamian kraj zobowiązał się do przyjęcia daleko idących oszczędności.