MFW obniża prognozę wzrostu dla świata; ryzyko dłuższego spowolnienia

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył we wtorek prognozy wzrostu gospodarczego dla świata do 3,1 proc. w tym roku ze głównie względu na słabszy popyt prywatny, wolniejszy wzrost w kilku kluczowych gospodarkach wschodzących, a także recesję w strefie euro.

MFW obniża prognozę wzrostu dla świata; ryzyko dłuższego spowolnienia
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.07.2013 | aktual.: 09.07.2013 15:45

W zaprezentowanej we wtorek w Waszyngtonie aktualizacji kwietniowego raportu "World Economic Outlook" (WEO) eksperci Funduszu podkreślili, że pojawiło się ryzyko możliwości dłuższego spowolnienia wzrostu w gospodarkach wschodzących. Wynika ono z potencjalnie ostrzejszych warunków przyznawania kredytów i trudniejszego dostępu do finansowania, jeśli zgodnie z zapowiedziami Rezerwa Federalna USA wycofa się z realizowanego obecnie programu stymulacyjnego.

Prezes Fed Ben Bernanke poinformował pod koniec czerwca, że Rezerwa może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed. Giełdy na świecie zareagowały na to oświadczenie spadkami.

W raporcie MFW zwrócono uwagę, że po okresie spokoju, który trwał od ostatniego lata w maju i czerwcu tego roku znów mogliśmy obserwować wahania na rynkach finansowych. Przypomniano, że kraje południa strefy euro znów muszą więcej płacić za finansowanie swojego długu, a gospodarki wschodzące ucierpiały ze względu na niestabilność cen aktywów i odpływ kapitału. Analitycy MFW obawiają się, że działania FED mogą doprowadzić do trwałego odwrócenia się kapitału z rynków wschodzących.

Fundusz przewiduje, że świat w tym roku będzie się rozwijał w tempie 3,1 proc., tymczasem w kwietniu prognozował wzrost 3,3 proc. W przyszłym roku ma to być 3,8 proc. (poprzednio przewidywano 4 proc.). Gospodarki rozwinięte mają urosnąć w 2013 r. o 1,2 proc., a w 2014 o 2,1 proc.

MFW przewiduję głębszą niż przed kilkoma miesiącami recesję w strefie euro, gdzie PKB ma spaść w tym roku o 0,6 proc. Nieznacznie słabsze (rewizja w dół o 0,1 proc.) ma być też odbicie w 2014 r., które wyniesie 0,9 proc.

Kluczowa dla Polski gospodarka Niemiec ma rosnąć w tym roku o 0,3 proc. (w kwietniu przewidywano 0,6 proc.), a w przyszłym 1,3 proc. Źle ma wyglądać sytuacja we Włoszech, których PKB ma spaść w 2013 r. o 1,8 proc. (w kwietniu przewidywano - 1,5 proc.). Recesja nie ominie też Hiszpanii (-1,6 proc.) i Francji (-0,2 proc.).

Na tym tle dobrze wygląda sytuacja Stanów Zjednoczonych, które mają się rozwijać w tempie 1,7 i 2,7 proc. w tym i przyszłym roku. Jednak również i w tym przypadku MFW zredukował swoje prognozy o 0,2 proc.

Krajem, który w aktualizacji WEO wyraźnie zyskuje jest Japonia. W tym roku jej gospodarka ma się rozwijać nie w tempie 1,5 ale 2 proc. To efekt nowej polityki gospodarczej rządu i tamtejszego banku centralnego.

Rynki wschodzące i rozwijające się mają rosnąć w tempie 5 proc. w tym i 5,4 proc. w 204 r. W aktualizacji prognozy nie uwzględniono wszystkich krajów świata osobno. Dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej MFW nie obniżył swojej prognozy. Kaje, które się w nim znajdują mają się rozwijać średnio w tempie 2,2 i 2,8 proc. odpowiednio w tym i przyszłym roku.

Stosunkowo największe spadki w prognozach dynamiki rozwoju gospodarczego występują w krajach takich jak Chiny, Brazylia, czy RPA. PKB pierwszego z nich ma rosnąć w tym roku o 7,8 proc. i 7,7 w 2014 r. (spadek w porównaniu do kwietnia o 0,3 i 0,6 proc.). Brazylia zamiast prognozowanych 3 proc. wzrostu w tym roku ma odnotować 2,5 proc. i 3,2 proc. zamiast 4 proc. w kolejnym roku. W przypadku Południowej Afryki przewidywania wzrostu zostały ograniczone o 0,8 proc. (do 2 proc.) w tym roku i o 0,4 proc. (do 2,9 proc.) w przyszłym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)