MFW ocenia, że obecne nastawienie w polityce pieniężnej w Polsce jest właściwe (opis)

22.11. Warszawa (PAP) - Obecne nastawienie w polityce pieniężnej w Polsce jest właściwe - oceniają przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w komunikacie po...

22.11. Warszawa (PAP) - Obecne nastawienie w polityce pieniężnej w Polsce jest właściwe - oceniają przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w komunikacie po listopadowej wizycie w Polsce. MFW podniósł prognozę przyszłorocznego wzrostu PKB do 2,7 proc. z 2,4 proc. prognozowanych poprzednio.

"Obecne nastawienie w polityce pieniężnej jest odpowiednie" - napisano w komunikacie.

"Gdyby ożywienie się osłabiało, a inflacja nie wzrastała tak, jak zakładają prognozy, wówczas byłaby przestrzeń do dalszego cięcia stóp" - dodano.

RPP na listopadowym posiedzeniu oceniła, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie przynajmniej do końca pierwszej połowy przyszłego roku.

Przedstawiciele MFW podnieśli prognozę polskiego wzrostu PKB na 2014 r.

"Przy słabym rynku pracy i ograniczonej ekspansji kredytu spodziewane ożywienie będzie stopniowe, a wzrost PKB przyspieszy z 1,3 proc. w tym roku do 2,7 proc. w przyszłym" - napisano w komunikacie.

W październikowej edycji World Economic Outlook MFW prognozował, że dynamika polskiego PKB przyspieszy z 1,3 proc. w 2013 r. do 2,4 proc. w 2014 r.

W ŚREDNIM TERMINIE POTRZEBNA DALSZA UMIARKOWANA KONSOLIDACJA

MFW przewiduje, że w 2014 roku deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,5 proc.

"Zakładając pewne cykliczne ożywienie dochodów z VAT wraz z poprawą gospodarki, a także wzrost składek ubezpieczeń społecznych i niższe płatności (wynikające z planowanych zmian w systemie emerytalnym) deficyt sektora finansów publicznych powinien w przyszłym roku wynieść 3,5 proc. PKB" - napisano.

W październikowym Monitorze Fiskalnym Fundusz przewidywał, że deficyt w 2014 r. wyniesie 3,4 proc. PKB.

Pracownicy Funduszu oceniają, że reforma OFE obniży deficyt o ok. 1 pkt proc. PKB oraz że potrzebna jest dalsza umiarkowana konsolidacja finansów publicznych.

"W średnim terminie umiarkowana dalsza konsolidacja fiskalna będzie potrzebna, by na stałe wprowadzić relacje długu do PKB na ścieżkę obniżającą się" - napisano.

"Aby zbliżyć się do średnioterminowego celu polskich władz, czyli strukturalnego deficytu na poziomie 1,0 proc. PKB w 2016 r., potrzebne byłyby dodatkowe działania na skalę 0,5-1,0 proc. PKB" - dodano.

Pracownicy MFW oceniają, że proponowana nowa reguła fiskalna, przy obniżeniu progów długu odzwierciedlających zmiany w systemie emerytur, może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Przedstawiciele MFW oceniają, że dalsza reforma emerytur jest konieczna.

"Choć zmiany w systemie emerytalnym poprawią wskaźniki fiskalne, dalsza reforma systemu emerytur społecznych jest potrzebna" - napisano w komunikacie.

"Przy spodziewanym spadku stopy zastąpienia przy systemie zdefiniowanej składki, dodatkowe dobrowolne oszczędności emerytalne pomogłyby obniżyć ryzyko ubóstwa na starość" - dodano.

Przedstawiciele MFW w komunikacie ocenili, że przy wprowadzaniu zmian w systemie emerytalnym należy zwracać uwagę na potencjalne skutki zmian dla rynku obligacji i giełdy.(PAP)

bg/ fdu/ map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługmfw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)