Trwa ładowanie...
dwu0m67

MFW wydłużyło Polsce FCL o dwa lata i zwiększył dostępne środki do 30 mld dolarów (aktl., powt.)

...

Share
dwu0m67

dochodzi komentarz MF do decyzji MFW #

24.01. Warszawa (PAP) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej (FCL) i zwiększył dostępne fundusze do około 30 mld dolarów - poinformował Fundusz w piątkowym komunikacie.

"Wydłużenie okresu obowiązywania i zwiększenie wielkości elastycznej linii kredytowej pozwoli odgrywać jej większą rolę w zabezpieczeniu Polski przed zewnętrznymi ryzykami i dalej będzie wspierać politykę makroekonomiczną władz" - powiedział cytowany w komunikacie John Lipsky, członek zarządu MFW.

Linia kredytowa opiewa na 19,17 mld SDR czyli około 30 mld dolarów.

"Udostępnienie Polsce FCL odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego państwa, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych, w szczególności w kontekście zawirowań na światowych rynkach papierów skarbowych" - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

dwu0m67

"Tak jak dotychczas, polskie władze zamierzają traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierzają dokonywać ciągnięć środków w ramach przyznanego instrumentu" - dodano.

W grudniu Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego nieformalnie zatwierdziła przedłużenie Polsce Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) i podniosła kwotę dostępnych środków do ok. 29 mld USD (19,2 mld SDR), zaś okres wykorzystania został wydłużony do dwóch lat.

Resort finansów poinformował wówczas, że podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu Elastycznej Linii Kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. MF podkreślił także, że Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi.

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej opiewającej na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dolarów. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., ale została odnowiona 2 lipca 2010 r. (PAP)

jru/ bg/ pam/

dwu0m67

Podziel się opinią

Share
dwu0m67
dwu0m67