Trwa ładowanie...

MG: 12-proc. spadek eksportu na Ukrainę

673 mln dol. - o tyle mniejsza w porównaniu do 2013 r. jest wartość towarów, jakie polscy przedsiębiorcy sprzedali w styczniu i lutym na Ukrainę - poinformował wicepremier Janusz Piechociński. Zapewnił, że dostawy gazu i ropy do Polski nie są zagrożone.

MG: 12-proc. spadek eksportu na UkrainęŹródło: ANDREJ ISAKOVIC / AFP
dcigcnj
dcigcnj

W styczniu spadek polskiego eksportu na Ukrainę wynosił 4,3 proc., natomiast w lutym było to już prawie 18 proc. - To pokazuje jak ta destabilizacja państwowości ukraińskiej wpłynęła na biznes. To będzie pewien proces, z jakim będziemy mieli do czynienia w najbliższych tygodniach i miesiącach - powiedział na środowej konferencji prasowej Piechociński. Jego zdaniem będziemy również mogli obserwować wycofywanie się polskiego kapitału z Ukrainy.

Minister gospodarki ocenił, że sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada, zwłaszcza dewaluacja hrywny, spowoduje spadek konkurencyjności polskich towarów, zmniejszenie liczby zamówień i problemy ze ściąganiem płatności.

Według resortu gospodarki na Ukrainę eksportuje ok. 12 tys. polskich firm; część z nich spory procent swojej produkcji kieruje właśnie do tego kraju.

- To są często podmioty, które bardzo silnie i jednostronnie związane są z jednym kierunkiem swojego eksportu, czy swojej działalności. W sposób szczególny dotyka to przedsiębiorców z Polski Wschodniej - mówił Piechociński. Jego zdaniem, sytuacja na Ukrainie może być ciosem szczególnie dla małego i średniego rodzinnego biznesu.

dcigcnj

W zeszłym roku polski eksport na Ukrainę wzrósł o 8,5 proc. i wyniósł 5,7 mld dol., a import spadł o 13 proc. do 2,5 mld dol.

Pierwsze dwa miesiące tego roku są również gorsze w polsko-rosyjskich relacjach handlowych. Rosja jest drugim po UE rynkiem eksportowym dla naszych przedsiębiorstw. O ile w 2013 r. nasz eksport do tego kraju wzrósł o ponad 9 proc. (do poziomu 10,8 mld dol.), to w styczniu i lutym spadł wobec analogicznego okresu 2013 r. o ok. 2,5 proc. - wynika z danych MG.

Piechociński zapewnił, że ostatni rozwój wydarzeń na linii Moskwa-Kijów nie miał wpływu na dostawy ropy i gazu do Polski. Polska importuje z Rosji ok. 2/3 gazu; 95 proc. ropy, które trafia do naszych rafinerii, pochodzi z Rosji. Główne drogi dostaw wiodą przez Białoruś i Ukrainę. - Nie ma zagrożeń dla dostaw gazu, dla dostaw ropy - podkreślał Wicepremier.

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj