Trwa ładowanie...
d145yj7
prąd
03-12-2009 14:45

MG: Komitet Rady Ministrów rozstrzygnie spór ws. zniżek na prąd

Od końca września resort gospodarki konsultuje projekt wsparcia najuboższych odbiorców energii elektrycznej. Resort finansów odrzuca pomysł MG dotyczący rekompensowania zniżek firmom energetycznym. Rozbieżności będą rozstrzygane na komitecie stałym Rady Ministrów - poinformowała w czwartek PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

d145yj7
d145yj7

Od końca września resort gospodarki konsultuje projekt wsparcia najuboższych odbiorców energii elektrycznej. Resort finansów odrzuca pomysł MG dotyczący rekompensowania zniżek firmom energetycznym. Rozbieżności będą rozstrzygane na komitecie stałym Rady Ministrów - poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

- Są rozbieżności, projekt stanie w końcu na Komitecie Stałym Rady Ministrów i tam się będziemy przekonywać po raz kolejny - powiedziała Strzelec-Łobodzińska. Podała, że może to nastąpić jeszcze w grudniu.

Resort gospodarki ponad dwa miesiące temu rozesłał do konsultacji projekt systemu wsparcia najuboższych odbiorców energii. Jest to jeden z najważniejszych warunków uwolnienia cen prądu dla gospodarstw domowych. MG proponuje, by przedsiębiorstwa energetyczne naliczały najuboższym klientom 30-procentową zniżkę na określoną liczbę kilowatogodzin. Chodzi o 629 tys. rodzin uprawnionych do pomocy społecznej.

W październiku resort finansów negatywnie zaopiniował pomysł Ministerstwa Gospodarki, by firmy energetyczne mogły potrącać sobie udzielaną bonifikatę od podatku VAT. Resort finansów w swojej ekspertyzie napisał, że taka zmiana jest niemożliwa ze względu na przepisy unijne, choć resort gospodarki uważa, że jego propozycja nie narusza zasad równej konkurencji.

d145yj7

Pod koniec października wiceminister Strzelec-Łobodzińska w rozmowie z PAP zapowiadała, że jeszcze w listopadzie projekt powinien trafić do Sejmu; liczyła, że finanse przedstawią inną propozycję rekompensaty, jednak tak się nie stało.

- Ministerstwo finansów jest w stanie zaakceptować pomoc dla tych najuboższych odbiorców jedynie w oparciu o system zabezpieczenia społecznego, ale jednocześnie nie godzi się na finansowanie takiego systemu z budżetu państwa - powiedziała w czwartek PAP Strzelec-Łobodzińska. W jej opinii, to "najdroższe z możliwych rozwiązań".

- Jeżeli taka rekompensata miałaby być przyznawana w formie zasiłku celowego, to musi być to poprzedzone wywiadem rodzinnym i środowiskowym - wyjaśniła. - Wyobraźmy sobie, że osoba zainteresowana wsparciem składa taki wniosek co dwa - trzy miesiące i za każdym razem procedura jest powielana - dodała.

Ponadto, zdaniem wiceminister, taka koncepcja zachęci do zadłużania się, ponieważ - po zaakceptowaniu wniosku - płatnikiem długu wobec przedsiębiorstwa energetycznego będzie ośrodek pomocy społecznej, a nie klient, który nie płaci rachunków.
- Staramy się na ten temat dyskutować i przekonywać resort finansów - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

d145yj7

Nie wykluczyła jednak, że jej resort ponownie zastanowi się nad koncepcją wspierania tzw. wrażliwych odbiorców energii przy wykorzystaniu systemu pomocy społecznej. Ochrona tzw. odbiorców wrażliwych to jeden z warunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, by uwolnić ceny prądu dla gospodarstw domowych.
- Uważamy, że gdyby były rozwiązania ukierunkowane na odbiorcę wrażliwego, to, choć nie jest to formalny wymóg ustawowy uwolnienia cen, nie byłoby racjonalnych argumentów utrzymywania kontroli cen energii elektrycznej - przyznała wiceminister gospodarki.

Julita Żylińska

d145yj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d145yj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj