MG: koniec ze sprzecznymi interpretacjami podatkowymi (komunikat)

...

06.04. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

"Izby skarbowe z różnych miast na analogiczne pytania podatników udzielają czasami sprzecznych odpowiedzi. Aby ograniczyć ten problem obywatele i przedsiębiorcy będą mogli występować do Ministra Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych" - powiedział minister gospodarki, wicepremier Waldemar Pawlak odnosząc się do nowych propozycji legislacyjnych MG.

Regulacje dotyczące podatków są niejednoznaczne i mogą być różnie interpretowane. Dzięki propozycji Ministerstwa Gospodarki zmniejszy się w obrocie prawnym liczba sprzecznych interpretacji podatkowych, a obywatele i przedsiębiorcy będą mieli pewność, że nie naruszają żadnych przepisów.

Resort gospodarki chce również wprowadzić możliwość występowania o ogólne interpretacje podatkowe. "Wnioski o dokonanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego mogłyby składać organizacje pracodawców i związki zawodowe" - wyjaśnia wicepremier Waldemar Pawlak. Taki wniosek powinien uzasadniać: konieczność dokonania interpretacji ogólnej oraz przedstawiać stan faktyczny i prawny. "Jego rozpatrzenie nie powinno przekraczać 30 dni" - dodaje szef MG.

Dzięki temu rozwiązaniu jedna interpretacja podatkowa dotyczyłaby np. całej branży. Ponadto firmy mogłyby uzyskiwać interpelacje bez konieczności przekazywania swoich danych administracji podatkowej.


Propozycje te są częścią założeń ustawy projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych do projektu założeń w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Więcej na http://www.mg.gov.pl/deregulacja.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
mgprawobudżet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)