Trwa ładowanie...
dzwprku
04-12-2014 14:50

MG: konsultacje ws. wpływu inwestycji na środowisko - do 23 grudnia

Ministerstwo Gospodarki skierowało do konsultacji społecznych dokument dot. oceny oddziaływania na środowisko inwestycji energetycznych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020. Uwagi do niego można zgłaszać do 23 grudnia.

dzwprku
dzwprku

W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział m.in. instytucje i organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele sektora energetycznego.

Dokument "Prognoza oddziaływania na środowisko Project pipeline dla sektora energetyki w ramach programu operacyjnego +Infrastruktura i Środowisko 2014-2020+" ma być przyjęty przez kierownictwo Ministerstwa Gospodarki na przełomie 2014 i 2015 r. - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Gospodarki Agnieszka Michalska.

"Jego celem jest sprawniejsza selekcja efektywnych kosztowo projektów energetycznych. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie pieniędzy unijnych przeznaczonych na finansowanie tego typu inwestycji" - dodała Michalska.

W latach 2014-2020 na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju, efektywnością energetyczną i OZE trafi ponad 2,5 mld euro z programu "Infrastruktura i Środowisko". W piątek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało go Komisji Europejskiej. Budżet programu sięga ponad 27,4 mld euro.

dzwprku

"W nowej perspektywie unijnej w ramach sektora energetyki będziemy koncentrować się m.in. na inwestycjach w bezpieczeństwo energetyczne kraju, w tym m.in. na budowie i rozbudowie magazynów gazu, a także projektach dotyczących budowy i dalszej przebudowy sieci przesyłowych, dystrybucji gazu oraz energii elektrycznej" - mówił wcześniej PAP wicedyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w MIR Jarosław Orliński.

Na przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju trafi z programu "Infrastruktura i Środowisko" - ok. 1 mld euro. "Drugi obszar - który jest równie ważny z punktu widzenia wyzwań, jakie nakłada na nas pakiet energetyczno-klimatyczny - dotyczy przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Na to przeznaczono ponad 1,5 mld euro. Chodzi o inwestycje związane z efektywnością energetyczną oraz OZE" - tłumaczył Orliński.

Wicedyrektor MIR zapowiedział, że w pierwszej połowie 2015 r. Komitet Monitorujący powinien zatwierdzić kryteria wyboru projektów, które będą mogły liczyć na dofinansowanie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko". Projekty energetyczne mają być wybierane nie tylko w drodze konkursów, ale też w trybie pozakonkursowym.

dzwprku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzwprku