Trwa ładowanie...
dmacwf4

MG liczy, że nowa ustawa mediacyjna częściowo odciąży sądy powszechne

Warszawa 14.10.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Gospodarki liczy, że ustawa mediacyjna, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku odciąży częściowo sądy powszechne do których rocznie wpływa 15 mln spraw w tym ponad 1 mln mogłyby być rozstrzygane na drodze mediacji i arbitrażu, wynika z wypowiedzi wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja.

Share
dmacwf4

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

"Parlament uchwalił ustawę, a 24 września Prezydent ją podpisał, więc nie ma zagrożeń, że ta ustawa nie wejdzie w życie. Widzimy rosnące zainteresowanie polubownym rozstrzyganiem sporów przez firmy, przede wszystkim mediacją. Obecnie mamy tyle zrealizowanych mediacji, ile było ich w ciągu całego ubiegłego roku" - powiedział Haładyj podczas konferencji prasowej.

Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że do sądów powszechnych wpłynęło w 2013 roku 15 mln spraw, z czego 1,1 mln kwalifikowało się do polubownego rozwiązywania. Zdaniem Haładyja, przesunięcie części tych spraw do mediacji jednocześnie wpłynie na szybsze rozpatrywanie innych spraw przez sądy powszechne.

Resort gospodarki od półtora roku prowadzi projekt pilotażowy Centra Arbitrażu i Mediacji. Pierwsze centrum zaczęło działać pod koniec sierpnia 2014 roku. Według szacunków MG, z pomocy mediatorów w ramach CAM skorzystano do tej pory w 517 przypadkach. W 139 przypadkach mediacje zakończyły się ugodą (część spraw jeszcze jest w toku) - ogółem w centrach działa ok. 100 mediatorów wpisanych na listę. Łącznie 638 osób przeszkolono z zasad i metod mediacji.

"Przygotowujemy kolejne działania promujące mediacje zamierzamy m.in. udostępnić na stronach ministerstwa wzory umów wraz z klauzulami, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Mamy nadzieję, że ustawa wpłynie na zwiększenie liczby spraw rozstrzyganych poza sądami na drodze mediacji" - dodaje Haładyj.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dmacwf4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmacwf4
dmacwf4