MG: Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy deregulacyjne

Wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września, możliwość zwolnienia węgla i koksu z akcyzy, skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS przewidują obowiązujące od 1 stycznia przepisy

MG: Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy deregulacyjne

02.01.2012 | aktual.: 02.01.2012 16:47

Nowe przepisy to efekt wejścia z początkiem 2012 r. w życie większej części tzw. ustawy deregulacyjnej bis, którą w październiku ub.r. podpisał prezydent.

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września. Wcześniej zaległy urlop trzeba było wykorzystać do końca pierwszego kwartału po roku, w którym urlop przysługiwał.

Inne przepisy ustawy zakładają m.in., że w przypadku istnienia niejednolitego stosowania przepisów przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, minister finansów będzie wydawał ogólną interpretację podatkową. Jest to możliwe na wniosek każdego podatnika, a nie tylko z urzędu, jak wcześniej.

Kolejny obowiązujący już przepis zwalnia z akcyzy węgiel wykorzystywany przez gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej oraz określone przedsiębiorstwa wykorzystujące węgiel i koks w ramach prowadzonej działalności: elektrownie, elektrociepłownie, ciepłownie, przemysł hutniczy i metalurgiczny.

Efektem innej zmiany jest zmniejszenie częstotliwości drukowania i przekazywania druków RMUA, zawierających informacje o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ. Zamiast co miesiąc będą przekazywane raz na rok lub częściej, ale na żądanie ubezpieczonego.

Ustawa deregulacyjna zakłada też likwidację - ale od 1 stycznia 2013 r. - Monitora Polskiego B i zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w tym dzienniku. MG oszacowało tu oszczędność firm w skali roku na ok. 100 mln zł.

Większość przepisów ustawy zaproponowało Ministerstwo Gospodarki. Wicepremier Waldemar Pawlak szacował oszczędności dla przedsiębiorców i obywateli na 3 mld zł rocznie. Resort gospodarki pracuje nad kolejnymi przepisami upraszczającymi m.in. prawo finansowe, budowlane oraz prawo zamówień publicznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)