MG: stanowisko W. Pawlaka do projektu ustawy PO o kredycie konsumenckim (komunikat)
...
01.07. Warszawa - MG informuje:
Projekt PO dot. spreadów to pokazanie kredytobiorcom cukierka przez szybę.
- Propozycja PO dotycząca spreadów, obejmie tylko niewielki odsetek kredytów hipotecznych w Polsce. Natomiast projekt PSL pomoże wszystkim kredytobiorcom - podkreślił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, odnosząc się do zmian zgłoszonych przez PO do ustawy o kredycie konsumenckim. Projekt będzie rozpatrywany dzisiaj przez Komisję Finansów Publicznych.
- Cieszę się, że PO zgadza się z PSL, co do samej idei likwidacji spreadów. Jednak, jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach - powiedział wicepremier Pawlak. - Różnica pomiędzy projektem PSL a PO jest taka, że my chcemy znowelizować ustawę Prawo bankowe, będącą rdzeniem systemu bankowego w Polsce, a Platforma ustawę o kredycie konsumenckim - dodał.
Wicepremier Pawlak ostrzegł, iż wybór proponowanej przez PO nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim wyłączy spod zakresu oddziaływania ustawy zdecydowaną większość kredytobiorców. - Regulacjom obecnie obowiązującej ustawy podlegają wyłącznie kredyty zabezpieczone hipotecznie, których kwota nie przekracza 80 tys. zł. Niewielu Polaków ma tak niskie kredyty - zaznaczył wicepremier.
Ponadto projekt autorstwa PSL wyraźnie wskazuje, że możliwość spłaty kredytu w walucie obcej nie może powodować powstania dodatkowych kosztów, ani wprowadzać innych ograniczeń dla kredytobiorcy. - W propozycji PO nie ma takiego zapisu - podkreślił wicepremier.
- Ponieważ, wbrew zapowiedziom, Marszałek Sejmu skierował do dalszych prac tylko projekt PO, jeszcze dzisiaj PSL zgłosi poprawki, odpowiadające wcześniejszym propozycjom PSL, które są realną, a nie tylko pozorną odpowiedzią na problemy kredytobiorców - zapowiedział lider PSL.
Projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego
Art. 1. W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm. ))
po art. 75a dodaje się art. 75b oraz art. 75c w brzmieniu: "Art.75b 1. Spłata rat kredytu zabezpieczonego hipotecznie, udzielonego w walucie obcej, denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, jego części lub całości, może być dokonywana w walucie, w której został udzielony.
Art.75c Przepisu artykułu 75b nie stosuje się w przypadku kredytu zabezpieczonego hipotecznie denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, gdy do przeliczenia spłaty rat kredytu, jego części lub całości oraz rat przeterminowanych stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski albo kurs średni banku, z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Do przeliczenia wypłaty transzy lub całości kredytu stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski albo kurs średni banku, z dnia poprzedzającego wypłatę. O wyborze kursu stosowanego do przeliczenia rat, transzy lub całości kredytu decyduje kredytobiorca."
Art. 2. 1. Przepisy art. 75b i 75c ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do nowo zawieranych umów kredytowych oraz do umów kredytowych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w części dotyczącej niewykonanych wzajemnych zobowiązań stron. 2. Zastosowanie przepisów art. 75b i 75c nie może powodować powstawania dodatkowych kosztów ani wprowadzania innych ograniczeń dla kredytobiorcy.
Projekt Platformy Obywatelskiej
Art. 1. W ustawie z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 100, poz. 1081 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: 2) Dodaje się art. 7b w brzmieniu: "7b. 1. W przypadku umowy o kredyt zabezpieczony hipoteką, denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, konsument może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych bezpośrednio w tej walucie". 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 kredytodawca nie może ograniczać możliwości pozyskania przez konsumenta waluty przeznaczonej na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych."
Art. 2. W ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr [], poz. []) wprowadza się następujące zmiany: 3) Dodaje się art. 36 w brzmieniu: "Art. 36. 1. W przypadku umowy o kredyt zabezpieczony hipoteką, denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, konsument może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych bezpośrednio w tej walucie". 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 kredytodawca nie może ograniczać możliwości pozyskania przez konsumenta waluty przeznaczonej na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych."
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ jgr/