Trwa ładowanie...
d33q1e1
gospodarka
25-09-2013 14:56

MG: wizyta wiceminister gospodarki Antoniszyn-Klik w USA (komunikat)

...

d33q1e1
d33q1e1

25.09. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

- Rozpoczynamy realizację programu Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Polski Most Krzemowy". Dzięki temu projektowi wzmocnimy współpracę naszego biznesu z amerykańskimi ekspertami - powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas konferencji "Polska w Dolinie Krzemowej".

Spotkanie, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyło się 24 września 2013 r. w Nowym Jorku.

Wiceminister Antoniszyn-Klik podkreśliła, że program "Polski Most Krzemowy" wesprze naszych innowacyjnych przedsiębiorców, zainteresowanych działalnością m.in. w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Nabór wniosków już jesienią 2013 r. rozpocznie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

d33q1e1

- Pozwoli to polskim firmom z branży nowych technologii spróbować swoich sił na amerykańskim rynku. Pomocą dla nich będzie także biuro Silicon Valley Acceleration Center, uruchomione w styczniu 2013 r. przez nasz Wydział Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie - dodała.

Wiceszefowa MG poinformowała, że program skierowany jest do małych i średnich firm, m.in. z branży zaawansowanych technologii IT, ICT, nanotechnologii i biotechnologii, zajmujących się produkcją sprzętu medycznego lub inteligentnym budownictwem. - Naszym celem jest wykorzystanie zdobytych w Dolinie Krzemowej doświadczeń do budowania marki polskiej gospodarki na świecie. Chcemy to realizować przy współpracy nauki i biznesu - podkreśliła wiceminister.

Podsekretarz stanu w MG zachęciła rodzimych przedsiębiorców do korzystania także z innych instrumentów, jak np. program "10 dni na Start", realizowany przez biuro akceleracyjne WPHI w Dolinie Krzemowej. - Dzięki tej inicjatywie młode polskie firmy mogą poznać najnowsze trendy technologiczne, zweryfikować swój pomysł na biznes i nawiązać trwałe relacje z partnerami z Doliny Krzemowej - wyjaśniła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik.

Ponadto przedsiębiorcy mogą skorzystać z programów "Ready To Go", Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz US-Poland Innovation Hub realizowanego przez US-Polish Trade Council.

d33q1e1

Wiceminister zapowiedziała także uruchomienie przez Ministerstwo Gospodarki programu "Insight into Silicon Valley 2013-2015", który będzie finansowany ze środków unijnych.

- Ułatwi on polskim firmom nawiązanie kontaktów handlowych z czołowymi korporacjami amerykańskimi w obszarach zidentyfikowanych w ramach Foresightu technologicznego polskiego przemysłu InSight2030 - powiedziała. - Liczymy, że podniesie to konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki w perspektywie do 2030 r. - dodała wiceminister Antoniszyn-Klik.

Prezydent RP Bronisław Komorowski, obecny na podsumowaniu konferencji, podkreślił, że programy MG i PARP pomagają młodym polskim przedsiębiorcom. Dają wsparcie w realizacji projektów na rynkach globalnych poczynając od stolicy światowej innowacyjności, jaką jest Dolina Krzemowa.


"Polski Most Krzemowy", to pilotażowy projekt systemowy Ministerstwa Gospodarki (MG), finansowany w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

d33q1e1

Projekt zakłada wsparcie polskich firm z branż nowych technologii w ekspansji na rynek Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pierwsze dwa etapy projektu składają się ze szkolenia i warsztatów przygotowujących uczestników do pobytu w jednym z głównych światowych ośrodków innowacji - Dolinie Krzemowej w USA (Kalifornia). Trzeci etap projektu, zwany programem akceleracyjnym, pozwala wybranym firmom skorzystać m.in. z usług mentoringowych tamtejszych ekspertów oraz wziąć udział w specjalnie organizowanych spotkaniach z potencjalnymi partnerami i inwestorami.

Projekt realizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Wydział Handlu i Inwestycji Ambasady RP (WPHI) w Waszyngtonie, który uruchomił na terenie Doliny Krzemowej biuro Silicon Valley Acceleration Center, prowadzone we współpracy z wiodącym amerykańskim ośrodkiem inkubacyjno-akceleracyjnym.

Przykłady polskich start-upów z pierwszymi, aktywnie wspieranymi przez MG/WPHI, sukcesami w Dolinie Krzemowej są m.in.:

  1. Incuvo z Katowic, powołana w ramach projektu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Promuje m.in. na rynku amerykańskim aplikację Createrria, która pozwala osobom bez znajomości programowania oraz zaawansowanych technologii, na tworzenie własnych gier, dzielenie się nimi oraz granie na urządzeniach mobilnych wykorzystujących ekrany dotykowe. Więcej: http://incuvo.com
  1. BCMLogic z Warszawy. Świadczy usługi programistyczne koncentrujące się na dostarczaniu specjalistycznego oprogramowania do zarządzania incydentami, zdarzeniami w czasie rzeczywistym oraz powiadamiania i zarządzania kryzysowego, a także planowania zarządzania ciągłością biznesu. Więcej: http://www.bcmlogic.com
d33q1e1

Firmy z Polski rozpoczynające od Nowego Jorku III edycję programu MG/WPHI "10 Dni na Start", realizowanego następnie w San Jose i San Francisco, to:

  1. Robotics Inventions - firma z branży high-tech, tworzącą nowe produkty na innowacyjnym szybko rosnącym rynku robotów mobilnych. Oferuje roboty mobilne od domowych po przemysłowe, a także usługi w obszarze nowych technologii oraz na licencji moduł autonomii RI Spirit do robotów, system do sterowania rojem robotów RI Fleet. Produkty te zdobywają? wyróżnienia na konkursach międzynarodowych m.in. na prestiżowym Military Elrob 2012 w Szwajcarii za autonomię robota do rekonesansu i patrolowania.
  1. IntelClinic - firma powstała na początku 2013 r. Zajmuje się wykorzystaniem technologii oraz metod sztucznej inteligencji do tworzenia urządzeń, które na podstawie sygnałów biologicznych z ciała użytkownika będą poprawiały jakość danej dziedziny jego życia. ZizZ - urządzenie oferowane przez IntelClinic - pozwala na monitorowanie snu i późniejszą jego analizę. Firma została wyróżniona przez międzynarodowe jury konkursu Global Webit Startup Challenge 2013, znajdując się w prestiżowym gronie 21 półfinalistów, wybranych spośród 834 start-upów z całego świata.
  1. VoodooDance - platforma backendowa, która została zaprojektowana w taki sposób, aby można było do niej łatwo podłączyć kolejne komponenty stworzone przez VoodooDance: audio-wideo stream, lokalizację, płatności, e-commerce. Backend jest m.in. łatwo skalowalny i może obsłużyć kilkudziesięciomilionową widownię. Wspólnie z TVP VoodooDance uruchomiły pierwszą w Polsce rozbudowaną aplikację mobilną typu 2nd screen, która zapewnia fanom sportu dodatkowe możliwości przy oglądaniu relacji sportowych na żywo.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1