MG ws. "reaktywacji" przedwojennych spółek (komunikat)

...

22.03. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki informuje:

Od 17 lipca 2010 r. funkcjonują przepisy zapobiegające nieprawidłowościom w procesie "reaktywacji" przedwojennych spółek. Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym została uchwalona z inicjatywy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Przyjęte rozwiązania mają zapobiegać nadużyciom takim, jak np. reaktywowanie spółki Giesche na podstawia "kolekcjonerskich" akcji.

Ustawa ogranicza możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS. Powstała m.in. po to, aby walczyć z narastającym zjawiskiem reaktywacji spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym. Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.

Z procederu wykorzystywania przedwojennych spółek prawa handlowego do dochodzenia odszkodowań próbowali skorzystać m.in. posiadacze akcji spółki Giesche SA. Według prokuratury kilka lat temu mężczyźni nabyli przedwojenne, historyczno-kolekcjonerskie akcje spółki Giesche.

Rzekomi nabywcy akcji na okaziciela uznali się za sukcesorów praw majątkowych spółki i na tej podstawie rozpoczęli starania o zwrot majątku lub odszkodowania. Wystąpili do ministra gospodarki z wnioskiem o ocenę legalności decyzji nacjonalizacyjnej. Wniosek ten został dwukrotnie negatywnie rozpatrzony - decyzjami Ministra Gospodarki z 1 marca 2010 r. i 4 listopada 2009 r.

Zdaniem resortu gospodarki roszczenia związane z nacjonalizacją mienia stanowiącego własność spółki zostały w całości zaspokojone, stąd nie ma podstaw do występowania z wnioskiem o weryfikację decyzji nacjonalizacyjnej.

W ocenie MG spółka Giesche S.A. z siedzibą w Gdyni nie miała prawa żądać oceny legalności decyzji nacjonalizacyjnej, gdyż przed jej wydaniem, właściciel spółki otrzymał za przejęte mienie odszkodowanie w ramach polsko-amerykańskiego Układu Indemnizacyjnego z dnia 16 lipca 1960 r. W zamian za to Amerykanie przekazali wszystkie akcje spółki polskiemu rządowi.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
mgprawospółki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)