Trwa ładowanie...
d3ypaf3

MI: Europejski Dzień Morza 2011 (komunikat)

...

Share
d3ypaf3

13.05. Warszawa - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

W dniach 19-20 maja br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędą się główne obchody Europejskiego Dnia Morza 2011, organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańsk oraz Komisję Europejską. Obchody EDM 19 maja br. otworzy minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tegoroczna edycja EDM odbywa się pod hasłem Maritime policy: putting people first (Polityka Morska: Przede wszystkim ludzie).

Podczas głównej konferencji w ramach Europejskiego Dnia Morza 2011, która odbędzie się 19 maja br., obradować będą uczestnicy konferencji. Znajdą się wśród nich m.in. Efthimios E. Mitropoulos - sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, komisarze UE Maria Damanaki oraz Janusz Lewandowski, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego, w tym członkowie Komisji Rybołówstwa.

d3ypaf3

Ponadto uczestnictwo w obchodach EDM potwierdzili przedstawiciele władz rządowych i regionalnych Polski i państw UE, w tym Catharina Elmsaeter Sard, minister infrastruktury Szwecji, która zaprosi na przyszłoroczne obchody EDM 2012 do Goeteburga.

Najważniejsze wydarzenia towarzyszące EDM:

  1. II Międzynarodowa konferencja na temat tworzenia sieci centrów doskonalenia i kształcenia morskiego - 20 maja 2011 r., Gdynia;
  1. IV Forum Turystyczne Państw Bałtyckich - Turystyka łączy kraje morza Bałtyckiego, 17-19 maja 2011, Sopot-Gdańsk;
  1. Konferencja Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego (BSRBCC) - Parada jednostek straży granicznej państw Morza Bałtyckiego, 20 maja 2011, Gdańsk.
d3ypaf3

Wiele wydarzeń zostało objętych patronatem Europejskiego Dnia Morza: konferencje, spotkania i imprezy towarzyszące będą trwać aż do 22 maja. Program uroczystości i wszystkie niezbędne informacje są udostępnione na oficjalnej stronie EDM. http://ec.europa.eu/maritimeaffairs/maritimeday/index_en.htm


Europejski Dzień Morza (EDM) został ustanowiony wspólną trójstronną deklaracją Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE w 2008 roku. W deklaracji zwrócono uwagę, że Unia jest kontynentem morskim, z linią brzegową wynoszącą prawie 70 tys. km. 22 spośród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej są państwami nadbrzeżnymi lub wyspiarskimi.

Europejski Dzień Morza jest inicjatywą mającą podkreślać rolę i znaczenie spraw morskich w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz funkcjonowaniu UE. Mimo że jest to święto młode, cieszy się dużym zainteresowaniem, zyskując z roku na rok coraz większą rangę i prestiż w środowiskach morskich.

d3ypaf3

Corocznie w uroczystościach Europejskiego Dnia Morza bierze udział ponad tysiąc uczestników z całej Europy, na czele z wysokimi przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich.

Obchody Europejskiego Dnia Morza w 2008 r. odbyły się w Brukseli, a w 2009 r. gospodarzem obchodów był rząd Włoch. Obchody Europejskiego Dnia Morza w 2010 r. przygotował rząd Hiszpanii wraz z regionem Asturia w mieście Gijon.

Polska jest trzecim państwem członkowskim UE uhonorowanym zaszczytem organizacji głównych obchodów Europejskiego Dnia Morza, zaś pierwszym państwem w regionie Morza Bałtyckiego.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3ypaf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ypaf3