Trwa ładowanie...
d1lqixh

Miały pracować w barze, a zmuszano je do prostytucji

Na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz 6 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Białymstoku kobietę, która zorganizowała wyjazd trzech młodych Polek do Grecji. Miały pracować w barze, okazało się, że chodzi o prostytucję.
Share
Miały pracować w barze, a zmuszano je do prostytucji
Źródło: thinkstock
d1lqixh

Jednocześnie sąd uniewinnił oskarżoną od zarzutów nakłaniania do prostytucji i przetrzymywania dziewcząt. Wyrok nie jest prawomocny.

Jesienią 2005 roku kobieta organizująca wyjazd zaproponowała dziewczętom pracę w barze w Grecji, w charakterze kelnerek lub barmanek. Miały zarabiać po 40 euro dziennie plus napiwki. Zapewniała, że nie chodzi o prostytucję. Na miejscu okazało się jednak, że miałyby świadczyć usługi seksualne.

Dziewczęta od początku nie godziły się na to. W późniejszym śledztwie zeznały, iż w mieszkaniu, w którym je przetrzymywano, były stale kontrolowane, nie mogły wychodzić same, korzystać z radia i telewizji.

d1lqixh

Po tygodniu pobytu w Grecji jednej z dziewcząt udało się przez telefon komórkowy nawiązać kontakt z organizacją "La Strada", która pomaga kobietom w takiej sytuacji. Dostała stamtąd sms, że powinny uciec, a lokal, w którym miałyby pracować, to miejsce, gdzie prostytutki świadczą usługi seksualne.

Jeszcze tego samego dnia zabrała je policja, powiadomiona przez polski konsulat (jego pracownicy zostali zawiadomieni prawdopodobnie przez "La Stradę").

Organizatorka wyjazdu ukrywała się przez wiele miesięcy, ale udało się ją zatrzymać za granicą. Była przez kilka miesięcy aresztowana, obecnie zmieniono to na poręczenie majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Zarówno w śledztwie, jak i przed sądem nie przyznała się.

Sąd uznał za udowodnione, iż kobieta zwabiła dziewczęta do Grecji pod pozorem pracy w barze, a tak naprawdę w celu uprawiania prostytucji.

d1lqixh

Sędzia Barbara Paszkowska mówiła, odnosząc się do linii obrony oskarżonej, nie jest to zwyczajną sytuacja, iż przyszły pracodawca, który nie ma jeszcze przygotowanego miejsca pracy (bar jeszcze nie działał), zaprasza potencjalne pracownice na swój koszt i płaci za ich utrzymanie.

"Niewątpliwie chodziło o coś innego. W ocenie sądu chodziło o to, żeby uśpić czujność pokrzywdzonych, żeby je przygotować w jakiś sposób do tego, że w bliżej nieokreślonym czasie będą wykonywały pracę zgodną z celem, w jakim zostały sprowadzone do Grecji" - mówiła sędzia.

Sąd uniewinnił jednak oskarżoną m.in. od zarzutu nakłaniania dziewcząt do nierządu i pozbawienia ich wolności. Kluczowymi dowodami były zeznania pokrzywdzonych oraz greckich policjantów. (PAP)

d1lqixh

Podziel się opinią

Share
d1lqixh
d1lqixh