Trwa ładowanie...
dhfwilg

Miasta Śląska i Zagłębia chcą wspólnie gospodarować odpadami

Kompleksowy system gospodarki odpadami, zakładający m.in. budowę w regionie dwóch nowoczesnych spalarni zamierza stworzyć w najbliższych latach 14 miast Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, skupionych w Górnośląskim Związku Metropolitarnym (GZM).

dhfwilg
dhfwilg

Samorządy liczą na pół miliarda złotych unijnych środków na ten cel.

W czwartek szef GZM, prezydent Katowic Piotr Uszok podpisał z wyłonionym w przetargu konsorcjum wart ponad 2 mln zł kontrakt na wykonanie dokumentacji przedprojektowej systemu. Dokumenty mają być gotowe do lutego 2011 r. Ich częścią będzie wniosek do Funduszu Spójności o dofinansowanie przedsięwzięcia.

- To jedna z kluczowych inwestycji dla aglomeracji katowickiej. Zrobimy wszystko, by ten projekt został wykonany w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej (obowiązuje do 2013 r. - PAP) - mówił podczas podpisania umowy Uszok.

Docelowo na system złożą się sortownie odpadów komunalnych, linia demontażu odpadów wielkogabarytowych, stacja przerobu odpadów budowlano-remontowych, kompostownie odpadów biodegradowalnych i dwie spalarnie. Część tych instalacji już istnieje.

dhfwilg

Koszt budowy obu spalarni oszacowano na ponad 1 mld zł, z czego projektowany wkład własny samorządów to ok. 500 mln zł.

Dokumentację wykona konsorcjum firm Socotec Polska i Przedsiębiorstwa Usługowego Południe II. Umowa przewiduje m.in. analizę, gdzie mogą być ulokowane spalarnie. Sprawdzony zostanie również ich potencjalny wpływ na środowisko.

Potrzeba budowy w woj. śląskim spalarni odpadów wynika przede wszystkim z wielkiej ilości wytwarzanych tu śmieci. Na miasta skupione w GZM przypada ponad połowa (ok. 760 tys. ton rocznie) wszystkich odpadów komunalnych w województwie. Tylko część z nich ulega biodegradacji, pozostałe trafiają na składowiska.

Zgodnie z krajowym i unijnym prawem, składowanie odpadów w nieprzetworzonej formie powinno być ograniczane, a w 2013 r. zostanie zakazane. Obecnie, poprzez przeróbkę mechaniczno-biologiczną i kompostowanie w regionie zagospodarowywanych jest ok. 140 tys. ton odpadów - mniej niż dziesiąta część.

dhfwilg

Dwie spalarnie, które pozwalają m.in. na 90-procentową redukcję trafiających do nich odpadów, zagospodarowałyby dalsze ok. 450 tys. ton odpadów z terenu woj. śląskiego.

Górnośląski Związek Metropolitarny działa od 2007 r. Zrzeszenie w GZM umożliwia śląskim i zagłębiowskim miastom m.in. wspólne planowanie i prowadzenie inwestycji oraz staranie się o środki na ich finansowanie. Związek poprowadzi np. wartą ok. 700 mln zł modernizację infrastruktury komunikacyjnej w regionie, zaplanowaną do 2011 roku.

dhfwilg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhfwilg