Trwa ładowanie...
d3fx8q8
30-03-2016 17:29

MIB: Ireneusz Merchel został prezesem PKP PLK

Warszawa, 30.03.2016 (ISBnews) - Ireneusz Merchel został powołany na prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych. Postępowanie na wyłonienie członka zarządu, dyrektora ds. realizacji inwestycji jest w toku, podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MiB),

Share
d3fx8q8

Małgorzata Kuczewska-Łaska została członkiem zarządu, dyrektorem ds. finansowych i ekonomicznych, Antoni Jasiński - członkiem zarządu, dyrektorem ds. utrzymania infrastruktury, Włodzimierz Żmuda - członkiem zarządu, dyrektorem ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego. W skład zarządu wchodzi także wiceprezes, dyrektor ds. eksploatacji - Andrzej Pawłowski.

Postępowanie na wyłonienie członka zarządu, dyrektora ds. realizacji inwestycji jest w toku, podał resort.

"Powołanie nowego zarządu spółki PKP PLK S.A. oraz rozpoczęcie prac nad zmianami legislacyjnymi to główne elementy planu naprawczego, wdrażanego w spółce. Jego celem jest przyspieszenie realizacji inwestycji na kolei oraz maksymalne wykorzystanie środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MiB), wspólnie z PKP PLK, przygotowały plan naprawczy. Pozwoli to na właściwe zaplanowanie dystrybucji środków unijnych przeznaczonych na polską kolej w kolejnych latach - w taki sposób, by realizacja tak wielu inwestycji w jednym czasie nie spowodowała chaosu oraz paraliżu w przewozach pasażerskich i towarowych.

d3fx8q8

Resort rozpoczął prace nad tzw. specustwą kolejową, która uprości proces inwestycyjny i przyspieszy realizację projektów kolejowych, a także zmniejszy ryzyko niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na rozwój polskiej kolei.

"Zwróciliśmy się do branży kolejarskiej z prośbą o pomoc w przygotowaniu takich zmian w prawie, które znacząco przyczynią się do zwiększenia tempa realizacji inwestycji na kolei. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie wszystkich środków zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym"- powiedział minister MIB Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Każda realizowana inwestycja będzie odtąd miała swoje imię i nazwisko - osoby, która bezpośrednio odpowiada za jej przygotowanie, a później realizację, dodał.

Jednym z celów, jakie MIB stawia przed nowym zarządem PKP PLK, jest także poszukiwanie możliwości uruchomienia nieużytkowanych dziś linii kolejowych oraz wzmocnienia tych szlaków, które dziś nie są w pełni wykorzystywane.

d3fx8q8

Pod koniec grudnia ub.r. rada nadzorcza spółki PKP Polskie Linie Kolejowe powołała Antoniego Jasińskiego do pełnienia obowiązków prezesa na okres trzech miesięcy i zapowiedziała przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i dyrektora ds. finansowych.

W połowie grudnia ub. roku prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Andrzej Filip Wojciechowski i członek zarządu Karol Depczyński złożyli rezygnację z pełnionych funkcji.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zarządcą narodowej sieci kolejowej, odpowiedzialnym m.in. za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych, bezpieczeństwo, utrzymanie infrastruktury i prowadzenie ruchu pociągów. W Polsce jest ponad 18,5 tys. km linii kolejowych.

(ISBnews)

d3fx8q8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fx8q8
d3fx8q8