Trwa ładowanie...
d2dia5d
25-02-2016 18:30

Międzynarodowi eksperci zaniepokojeni planami wobec Puszczy Białowieskiej

Zaniepokojenie z powodu planów większego pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej wyraziła w liście do polskiego ministra środowiska międzynarodowa organizacja Society for Conservation Biology (SCB), skupiająca ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska.

Share
d2dia5d

List do ministra Szyszki, podpisany przez przedstawicieli europejskiej sekcji Society for Conservation Biology (SCB Europe), został wysłany pocztą w czwartek 18 lutego. W środę 24 lutego przekazano go też drogą mailową. Kopie listu przesłano premier Beacie Szydło, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, komisarzem UE ds. środowiska Karmenu Vella, a także przedstawicielom Rady Europy oraz UNESCO.

Pełną treść listu opublikowano w czwartek na stronie SCB Europe: http://euroconbio.blogspot.fr/2016/02/scb-european-section-scientists-express.html

Przewodniczący europejskiej sekcji SCB Piero Visconti wyraża w liście "głębokie zaniepokojenie dotyczące ostatnich propozycji związanych ze zmianą metod zarządzania Puszczą Białowieską".

Zachęca też polski rząd, aby "zrobił wszystko dla wdrożenia i egzekwowania Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021 w jego dotychczasowej formie, i by powstrzymał się od wprowadzania w nim zmian".

d2dia5d

Chodzi o plany Lasów Państwowych, które w ramach przygotowanego aneksu do Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021 chcą pozyskiwać w puszczy więcej drewna niż dotychczas. Obecnie można pozyskać 63,4 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat, a leśnicy chcą to zwiększyć do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają to gradacją kornika drukarza w drzewostanach świerkowych.

Aneks do PUL dla Nadleśnictwa Białowieża Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wysłała ostatnio do dyrekcji generalnej LP w Warszawie. Stamtąd dokument ma trafić do ministra środowiska, który będzie podejmował decyzje w tej sprawie.

Pisząc do ministra Szyszki przewodniczący SCB Europe zaznacza, że zaproponowane w aneksie, konwencjonalne praktyki zarządzania lasem (jak np. usuwanie drzew zasiedlonych przez kornika) spowodują przekroczenie limitu pozyskania drewna ujęte w PUL na lata 2012-2021. Rozwiązania te "nie tylko nie są niezbędne dla ochrony Puszczy Białowieskiej, ale też przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Biorąc pod uwagę wpływ martwego drewna i naturalnych procesów (takich jak np. gradacja owadów) na bioróżnorodność, mikroklimat, dynamikę ekosystemów leśnych itp. - proponowane w aneksie metody zarządzania lasem mogą prowadzić do zaburzenia procesów ekologicznych, które decydują o wyjątkowym charakterze Puszczy Białowieskiej" - czytamy.

O pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka apelowało wcześniej wiele środowisk naukowych i organizacji, m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody oraz Komitet Ochrony Przyrody PAN.

d2dia5d

"ECB-ES pragnie wyrazić poparcie dla zaleceń przedstawianych przez polskich naukowców oraz zrzeszenia, aby nie ingerować w proces zakażenia świerków przez kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej" - podkreślono w liście do ministra Szyszki.

Eksperci SCB podkreślają, że Puszcza Białowieska stanowi ostoję bioróżnorodności. W liście zauważają, że miejsce to stanowi naturalne laboratorium, pozwalające badać funkcjonowanie ekosystemów leśnych i ich odporność. Zaznaczają, że kluczem do ochrony bioróżnorodności i najważniejszych procesów ekologicznych w związanych z tym lasem jest metoda zarządzania lasem ujęta w dotychczasowej wersji PUL, która zakłada ograniczenie interwencji oraz wyłączenie wielu obszarów starodrzewu z działalności związanej z zarządzaniem lasem.

SCB jest międzynarodową organizacją skupiającą ekspertów zajmujących się ochroną przyrody. Współtworzy ją ponad 5 tys. naukowców z całego świata, ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami, nauczycieli akademickich, działaczy i studentów. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d2dia5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dia5d
d2dia5d