Trwa ładowanie...

Mięsne banknoty możesz mieć w portfelu. Nadal są w obiegu

Mamy złą wiadomość dla wegan i wegetarian. Do produkcji polskich banknotów do niedawna wykorzystywano odzwierzęcą żelatynę. Ponieważ ta pochodzi najczęściej z wieprzowiny, więc radykalni Żydzi czy muzułmanie mogą uważać nasze pieniądze za nieczyste.

Share
Mięsne banknoty możesz mieć w portfelu. Nadal są w obieguŹródło: Eastnews, fot: Bartosz KRUPA/East News
d1yec9n

Mamy złą wiadomość dla wegan i wegetarian. Do produkcji polskich banknotów do niedawna wykorzystywano odzwierzęcą żelatynę. Choć dziś już się tego nie robi, to "mięsne pieniądze" nadal są w obiegu.

- Pełen skład surowcowy papieru do druku banknotów stanowi informację niejawną, niemniej wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego i syntetyczne związki polimerowe - pochwaliła się składem zmodernizowanych Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W tych drukowanych od 2014 zastąpiono żelatynę specjalnym polimerem syntetycznym

Jednocześnie PWPW ujawniła skład tych starszych. Przyznała się, że stosowała odzwierzęce produkty do obróbki samego papieru. A ponieważ niezmodernizowane banknoty nadal są w użyciu, to znaczy, że płacimy pieniędzmi z domieszką zwierząt.

d1yec9n

Żelatyna pozyskiwana jest ze skóry, chrząstek i kości. Od lat 90. powstaje praktycznie tylko z wieprzowiny. A produkty z tych zwierząt są uważane za nieczyste w wielu religiach. Czy może to być więc problem dla na przykład muzułmanów?
- Raczej nie, bo przecież każdy po tym jak dotyka banknotów, powinien umyć ręce. Dzięki temu nawet niewielkie ilości wieprzowiny z pieniędzy nie będą miały żadnej styczności z układem pokarmowym. Oczywiście w naszej religii kontakt z tym mięsem nie jest zalecany, ale jeśli ktoś myje ręce, to nie ma problemu - mówi WP mufti Tomasz Miśkiewicz, szef Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Także od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie usłyszeliśmy, że jeśli pieniędzy nie będzie się jadło, to nie ma w "mięsnych banknotach" nic strasznego.

Wegetarianom, dla których żelatyna w banknotach jest jednak problemem, odradzamy korzystanie z wysokich nominałów. Zdecydowanie więcej niż połowa 200- i 100-złotówek w obiegu to niezmodernizowane pieniądze. Później ten odsetek spada. Przy 50-złotówkach na 183 mln sztuk funkcjonujących w gospodarce starych jest jeszcze 113 mln. W przypadku 10-złotówek już tylko co trzeci banknot w obiegu zawiera żelatynę.

Ile starych banknotów jest jeszcze w obiegu?
200 zł 100 zł 50 zł 20 zł 10 zł Suma banknotów
Wszystkie 230,8 mln szt. 1 140,7 mln szt. 183,1 mln szt. 109,2 mln szt. 155,9 mln szt. 1819,7 mln szt.
Niezmodernizowane 192,8 mln szt. 740,6 mln szt. 113,6 mln szt. 30,6 mln szt. 53,9 mln szt. 1131,5 mln szt.
Odsetek starych 83,5 proc. 64,9 proc. 62,1 proc. 28,0 proc. 34,6 proc. 62,2 proc.
Dane za NBP. Odsetek może się nieznacznie różnić. Informacja o niezmodernizowanych banknotach z 30 listopada 2016 roku, a suma banknotów na koniec III kw. 2016

Od kilku dni świat żyje doniesieniami o tym, że wegetarianie nie chcą używać funtów. Brytyjskie banknoty mają zawierać bowiem zwierzęcy łój. Informację tę potwierdził sam Bank Anglii. Chodzi dokładnie o zupełnie nowe, plastikowe 5-funtówki.To do ich produkcji wykorzystano zwierzęcy tłuszcz, który miał zabezpieczyć je przed łatwym brudzeniem i gnieceniem.

Jak podał Bank Anglii, wyprodukowano 440 milionów takich banknotów. Ich łączna wartość to 2,2 mld funtów. W sieci zaczęto zbieranie podpisów pod wycofaniem ich z użytku. Twierdzono, że oprócz wegetarian "mięsne pięciofuntówki" mogą naruszać religijne zakazy obowiązujące muzułmanów, buddystów czy Sikhów.

d1yec9n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yec9n
d1yec9n