Mieszkańcy stolicy żyją coraz dłużej
Mieszkańcy Mazowsza żyją średnio o pięć lat dłużej niż jeszcze dwie dekady temu, informuje "Życie Warszawy". W stolicy panowie mogą cieszyć się życiem przynajmniej do 74 lat, a panie do ponad 81 lat - wynika z najnowszego raportu GUS.
Mieszkańcy Mazowsza żyją średnio o pięć lat dłużej niż jeszcze dwie dekady temu - informuje "Życie Warszawy". W stolicy panowie mogą cieszyć się życiem przynajmniej do 74 lat, a panie do ponad 81 lat - wynika z najnowszego raportu GUS.
Na Mazowszu średnia długość życia mężczyzn to 71,8 lat, a kobiet 80,4 lata. Bardziej długowieczni są tylko mieszkańcy woj. podkarpackiego i małopolskiego: panowie żyją tam odpowiednio 73,2 oraz 73,1 lat, a panie ponad 81 lat. Najszybciej umierają mieszkańcy rejonu łódzkiego - panowie mając średnio 69,2 lata, a panie 78,9.
W woj. mazowieckim od 1990 r. długość życia wzrosła o pięć lat. - To wynik coraz lepszej opieki medycznej, bardziej szczegółowych badań diagnostycznych oraz zdrowszego trybu życia czy nawyków higienicznych, uważa Bohdan Jałowiecki, socjolog miasta.
Z roku na rok spada też umieralność. Na Mazowszu wynosi 925 - 975 osób na 100 tys. ludności. To najlepszy wynik w kraju. Najwyższa umieralność jest w woj. łódzkim - na 100 tys. mieszkańców umiera 1125 osób. Główną przyczyną zgonów są tzw. choroby cywilizacyjne.
Długość życia w Polsce wciąż jest jednak krótsza niż w krajach zachodnich (np. Islandii czy Lichtensteinie). Według GUS, Polacy w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej żyją krócej, mężczyźni o ok. osiem lat, a kobiety od czterech do pięciu lat.