Trwa ładowanie...

Mieszkanie+ nie dla dłużników. Eksmisja na bruk może zmniejszyć ceny najmu

Ponad 24 tys. Polaków zalega z opłacaniem czynszu. Dług rekordzisty sięga blisko pół miliona zł. Rząd chce uniknąć takich historii w swoim programie Mieszkanie+. W przypadku zalegania z czynszem będzie można eksmitować lokatora bez sądu i bez zapewnienia mu lokalu socjalnego. Nowe przepisy mogą korzystnie wpłynąć na wysokość czynszów.

Mieszkanie+ nie dla dłużników. Eksmisja na bruk może zmniejszyć ceny najmuŹródło: Shutterstock.com
d3odm97
d3odm97

Jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", łączna suma zadłużenia czynszowego Polaków przekracza 341 mln zł. Najwięcej dłużników (ponad 6,5 tys) mieszka na Śląsku - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Na tym jednak nie koniec długów mieszkaniowych. W zasobach katowickiego Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który ma ponad 17 tys. lokali, dług sięga blisko 123 mln zł (63 mln dotyczy zaległości byłych już najemców). W Krakowie, gdzie zaległości powyżej trzech miesięcy ma 3177 lokali, dług wynosi 237 mln zł. Z kolei 1113 najemców mieszkań komunalnych w dzielnicy Śródmieście w Warszawie ma blisko 13 mln zł długów.

Zobacz też: dla kogo przeznaczony jest program Mieszkanie+?

Mieszkanie+ nie dla dłużników

Jak pisze "Rzeczpospolita", rząd chce oszczędzić sobie takich problemów w rządowym programie Mieszkanie+. O nowych przepisach informaliśmy już w money.pl.

d3odm97

Najemcy będą podpisywali umowę najmu instytucjonalnego, który w przypadku zalegania z czynszem za trzy miesiące, pozwoli na szybką eksmisję bez sądu i bez zapewnienia lokalu socjalnego. Podobnie będzie w przypadku rażącego naruszenia zasad najmu, np. podnajęcia lokalu. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Z nowego prawa nie będą mogły skorzystać jednak gminy i spółdzielnie.

- Prawo odnosi się tylko i wyłącznie do podmiotów, które zajmują się profesjonalnym najmem. Nie będzie dotyczył mieszkań komunalnych, socjalnych, lokali tymczasowych - mówi "Rz" Szymon Huptyś, rzecznik ministra infrastruktury i budownictwa.

Masowa eksmisja na bruk? Niekoniecznie

Huptyś odrzuca zarzuty, że najem instytucjonalny umożliwia eksmitowanie ludzi na bruk. Przypomina, że podobne przepisy obowiązują już od dawna w przypadku najmu okazjonalnego i "nie spowodowało to masowych eksmisji na bruk". Jego zdaniem zmniejszyła się za to dzięki temu szara strefa w zakresie najmu.

Z drugiej strony, zarządcy nieruchomości przypominają, że program rządu jest skierowany do osób, których nie stać na własne mieszkanie. Znajdują się więc w grupie ryzyka.

d3odm97

Jak podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna", Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że nowe przepisy zlikwidują problem bezkarnych nierzetelnych lokatorów. Obecnie właściciele mają problem z usunięciem z lokalu osób, które za niego nie płacą lub go niszczą. Ryzyko jest wliczane przez właścicieli w cenę najmu. Powoduje, że podnoszą wysokość czynszów nawet powyżej wysokości rat kredytów hipotecznych.

"To dobre rozwiązanie, które ma szansę ograniczyć tempo wzrostu czynszów i ułatwić Polakom wynajem mieszkań" - podnosi w swoim opracowaniu FOR.

d3odm97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3odm97