Trwa ładowanie...
d284z2j

Mieszkanie+ nie dla dłużników. Eksmisja na bruk może zmniejszyć ceny najmu

Ponad 24 tys. Polaków zalega z opłacaniem czynszu. Dług rekordzisty sięga blisko pół miliona zł. Rząd chce uniknąć takich historii w swoim programie Mieszkanie+. W przypadku zalegania z czynszem będzie można eksmitować lokatora bez sądu i bez zapewnienia mu lokalu socjalnego. Nowe przepisy mogą korzystnie wpłynąć na wysokość czynszów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe przepisy umożliwią natychmiastową eksmisję nierzetelnych lokatorów.
Nowe przepisy umożliwią natychmiastową eksmisję nierzetelnych lokatorów. (Shutterstock.com)
d284z2j

Jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", łączna suma zadłużenia czynszowego Polaków przekracza 341 mln zł. Najwięcej dłużników (ponad 6,5 tys) mieszka na Śląsku - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Na tym jednak nie koniec długów mieszkaniowych. W zasobach katowickiego Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który ma ponad 17 tys. lokali, dług sięga blisko 123 mln zł (63 mln dotyczy zaległości byłych już najemców). W Krakowie, gdzie zaległości powyżej trzech miesięcy ma 3177 lokali, dług wynosi 237 mln zł. Z kolei 1113 najemców mieszkań komunalnych w dzielnicy Śródmieście w Warszawie ma blisko 13 mln zł długów.

*Zobacz też: dla kogo przeznaczony jest program Mieszkanie+? *

d284z2j

Mieszkanie+ nie dla dłużników

Jak pisze "Rzeczpospolita", rząd chce oszczędzić sobie takich problemów w rządowym programie Mieszkanie+. O nowych przepisach informaliśmy już w money.pl.

Najemcy będą podpisywali umowę najmu instytucjonalnego, który w przypadku zalegania z czynszem za trzy miesiące, pozwoli na szybką eksmisję bez sądu i bez zapewnienia lokalu socjalnego. Podobnie będzie w przypadku rażącego naruszenia zasad najmu, np. podnajęcia lokalu. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Z nowego prawa nie będą mogły skorzystać jednak gminy i spółdzielnie.

d284z2j

- Prawo odnosi się tylko i wyłącznie do podmiotów, które zajmują się profesjonalnym najmem. Nie będzie dotyczył mieszkań komunalnych, socjalnych, lokali tymczasowych - mówi "Rz" Szymon Huptyś, rzecznik ministra infrastruktury i budownictwa.

Masowa eksmisja na bruk? Niekoniecznie

Huptyś odrzuca zarzuty, że najem instytucjonalny umożliwia eksmitowanie ludzi na bruk. Przypomina, że podobne przepisy obowiązują już od dawna w przypadku najmu okazjonalnego i "nie spowodowało to masowych eksmisji na bruk". Jego zdaniem zmniejszyła się za to dzięki temu szara strefa w zakresie najmu.

Z drugiej strony, zarządcy nieruchomości przypominają, że program rządu jest skierowany do osób, których nie stać na własne mieszkanie. Znajdują się więc w grupie ryzyka.

d284z2j

Jak podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna", Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że nowe przepisy zlikwidują problem bezkarnych nierzetelnych lokatorów. Obecnie właściciele mają problem z usunięciem z lokalu osób, które za niego nie płacą lub go niszczą. Ryzyko jest wliczane przez właścicieli w cenę najmu. Powoduje, że podnoszą wysokość czynszów nawet powyżej wysokości rat kredytów hipotecznych.

"To dobre rozwiązanie, które ma szansę ograniczyć tempo wzrostu czynszów i ułatwić Polakom wynajem mieszkań" - podnosi w swoim opracowaniu FOR.

Podziel się opinią

Share

d284z2j

d284z2j
d284z2j