Trwa ładowanie...

Mieszkanie z 70-procentową dopłatą!

Działki za darmo, bezzwrotne dotacje dla firm, gigantyczne dopłaty do mieszkań - to najciekawsze pomysły gmin na to, w jaki sposób przyciągnąć młodych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Mieszkanie z 70-procentową dopłatą!Źródło: Jupiterimages
d4bz9zn
d4bz9zn

Samorządy mają świadomość, że bez obecności młodych ludzi grozi im spadek liczby ludności, a co za tym idzie, zmniejszone zostaną wpływy do lokalnego budżetu. Dlatego nie powinny dziwić różne metody na zatrzymanie młodych obywateli, którzy są gwarancją rozwoju gmin.

I tak osobom, które zameldują się w Bolesławcu, woj. dolnośląskie, samorząd dopłaci 70 proc. do wartości mieszkania. Cena za 1 mkw. wynosi ok. 2750 zł, ale mieszkańcy będą musieli zapłacić jedynie 825 zł za mkw. Czynsz to koszt 12 zł za 1 mkw.

Projekt realizowany jest przez spółkę TBS, ale po pięciu latach każdy z najemców może złożyć wniosek o przekształcenie mieszkania we własność. Jak podaje "DGP", zainteresowanie jest spore, już połowa mieszkań jest zajętych.

Z kolei w Krępicach w woj. pomorskim od października 2012 realizowany jest z unijnych środków program "Biznes dla młodych". Grupą docelową są młodzi w wieku 18-24 lata. Zaoferowano już szkolenia dla 36 osób, które mają prawo do uzyskania bezzwrotnej pożyczki na prowadzenie własnej działalności. Maksymalnie do 40 tys. złotych. Do tego dostaną wsparcie pomostowe w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie na finansowanie bieżących kosztów przez pierwsze pół roku. Młodzi ludzie mają pełną swobodę w wydawaniu otrzymywanych pieniędzy. Program ma trwać do sierpnia 2014 roku.

d4bz9zn

Głośno było też o pomyśle burmistrza Dobrego Miasta z Warmii. Proponował przekazywanie działek pod budowę na preferencyjnych warunkach. Grupą docelową miały być osoby do 35. roku życia, które mieszkałyby w gminie przez kolejne pięć lat. Niestety realizację projektu uniemożliwiają przepisy ustawy o gospodarce gruntami. Burmistrz nie poddaje się i o pomoc poprosił polityków z PSL. Według informacji "DGP" klub wciąż pracuje nad projektem.
Innym pomysłem samorządowców jest projekt opolskiej strefy demograficznej. Pomysł zakłada m.in. wypłacanie w woj. opolskim co miesiąc przez pierwsze dwa lata dodatku w wysokości 1,6 tys. zł na każde nowo narodzone dziecko. Ministerstwa gospodarki oraz pracy i polityki społecznej nie są temu pomysłowi przychylne, ale projekt ma być gotowy w III kwartale tego roku, tak by mógł zostać wdrożony z początkiem 2014 r.

d4bz9zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bz9zn