Trwa ładowanie...

Mieszko I i Dobrawa na banknocie 20 zł. NBP upamiętnia 1050. rocznicę chrztu Polski

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy. Okazją jest 1050. rocznica chrztu Polski. Od wtorku banknot będzie dostępny w kasach NBP w cenie 75 zł.

Mieszko I i Dobrawa na banknocie 20 zł. NBP upamiętnia 1050. rocznicę chrztu PolskiFot: NBP
d19hsoz
d19hsoz

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy. Okazją jest 1050. rocznica chrztu Polski. Od wtorku banknot będzie dostępny w kasach NBP w cenie 75 zł.

Podobizny Mieszka I oraz jego żony Dobrawy zostały zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki i są najważniejszym elementem graficznym banknotu.

"Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski dokonany w 966 roku z inicjatywy Mieszka I" - czytamy w komunikacie NBP.

Co jeszcze widnieje na banknocie? Jak wyjaśnia NBP, na przedniej części rocznicowego banknotu – oprócz podobizny książęcej pary – przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III) oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich (symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu). Na odwrocie umieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej – w przeszłości auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku.

d19hsoz

Banknot został zaprojektowany przez Krystiana Michalczuka i różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi. Banknot, upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski, znajdzie się w sprzedaży we wtorek 12 kwietnia. Został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, a jego cena emisyjna to 75 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 35 tys. sztuk.
To będzie już ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Pierwszy banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 r. Upamiętniał Jana Pawła II i jest nadal dostępny w sprzedaży.

d19hsoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19hsoz