Trwa ładowanie...
ycipk-2bw9rg

Mikołajki 2019. Historia zwyczaju w pigułce

Mikołajki to polska nazwa popularnego święta obchodzonego ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry. W kościele katolickim i prawosławnym są one obchodzone każdego roku 6 grudnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mikołajki 2019. Historia zwyczaju w pigułce
Mikołajki 2019. Historia zwyczaju w pigułce (Pixabay.com)
ycipk-2bw9rg

Mikołajki 2019. Historia zwyczaju w pigułce

Przypomnijmy, że Mikołajki i ich korzenie sięgają już IX wieku Mikołaj był bowiem czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Jednocześnie spisany w Bizancjum Żywot Mikołaja pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że w tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia.

Oglądaj: Córka Świętego Mikołaja w Telewizji WP!

ycipk-2bw9rg

Same Mikołajki tradycyjnie wypadają na 6 grudnia, więc może to być ostatni moment, by zamówić prezenty w sklepach online, by zdążyły dotrzeć przed weekendem. Tyle w teorii. Sam zwyczaj ma bardzo bogatą tradycję, która sięga wielu wieków wstecz.

Również liczne, poświadczone przez Kościół cuda sprawiły, że na Zachodzie jego wspomnieniu nadano również rangę święta. Najstarszy o tym przekaz pochodzi z akt synodów w Neapolu z lat 821 i 842. Na synodzie w Oksfordzie z 1222 roku podniesiono rangę tego święta w kalendarzu do najwyższej

Mikołajki 2019. Historia zwyczaju w pigułce Wręczanie upominków i obecne obchody

ycipk-2bw9rg

Współcześnie w Polsce w Mikołajki, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, do buta lub umieszcza się je w świątecznej skarpecie. W wielu szkołach wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem "swojego mikołajka" czy "swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).

*Czytaj też: *Początek grudnia nie wróży 'rajdu świętego Mikołaja' na GPW

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2bw9rg

ycipk-2bw9rg
ycipk-2bw9rg