Trwa ładowanie...
kradzież
08-08-2008 17:50

Milion złotych mogło zniknąć z kont w internecie

Trzech młodych mężczyzn aresztował na trzy
miesiące Sąd Rejonowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) pod
zarzutem komputerowego oszustwa polegającego na zmianie numerów
kont na internetowych stronach firm z całej Polski. Mogli ukraść
nawet milion złotych.

Milion złotych mogło zniknąć z kont w internecieŹródło: Jupiterimages
d87y6rl
d87y6rl

Na razie policja ma dowody świadczące o kradzieży co najmniej 206 tys. zł. _ Cały czas pracujemy na tą sprawą. Szacujemy, że łącznie skradziona kwota może sięgnąć nawet jednego miliona złotych _ - powiedziała Magdalena Marzec z koszalińskiej policji.

Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że pomysłodawcą trwającego od stycznia 2007 r. do maja br. procederu był 24-letni informatyk z Krakowa (Małopolskie), Zbigniew T. Pomagał mu 22-letni koszaliński informatyk Paweł P.

Paweł P. łamał hasła dostępu do serwerów firm, następnie przekazywał je Zbigniewowi T., który wchodził na strony internetowe przedsiębiorstw i zmieniał widniejące tam numery kont na numery rachunków bankowych założonych wcześniej przez tzw. słupy. Konta te były szybko czyszczone, a przelane na nie pieniądze trafiały do Zbigniewa T.

d87y6rl

Za otwarcie rachunku T. płacił "słupom" 10-20% przelanej na ich konto kwoty.

W proceder oprócz aresztowanych tymczasowo informatyków i jednego z właścicieli założonych specjalnie na potrzeby oszustwa rachunków - 21-letniego Krystiana D. z Koszalina - zaangażowanych było jeszcze kilkanaście innych osób. Kilka z nich już zatrzymano.

d87y6rl

_ Zarzuty przedstawiono dotychczas czterem osobom. Żadna z nich nie przyznała się do oszustwa. Główny podejrzany Zbigniew T. odmówił składania wyjaśnień _- powiedział rzecznik koszalińskiej prokuratury, Ryszard Gąsiorowski.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń policji, oszuści kontaktowali się ze sobą niemal wyłącznie za pośrednictwem internetowych komunikatorów, poczty elektronicznej i telefonów. Żaden z nich nigdy nie widział Zbigniewa T.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

d87y6rl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d87y6rl