Mimo reformy OFE, deficyt fiskalny problemem - BofA ML (opinia)
27.01. Londyn (PAP) - Redukcja transferów z budżetu do OFE nie rozwiązuje problemu dużego deficytu fiskalnego, a tym samym tylko odkłada w czasie przekroczenie przez dług publiczny...
27.01.2011 | aktual.: 27.01.2011 19:23
27.01. Londyn (PAP) - Redukcja transferów z budżetu do OFE nie rozwiązuje problemu dużego deficytu fiskalnego, a tym samym tylko odkłada w czasie przekroczenie przez dług publiczny poziomu 60 proc. PKB - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).
"Uporanie się z deficytem wymagać będzie racjonalizacji wydatków, wyższych stawek VAT-u i częściowego wycofania się z redukcji składki rentowej i innych ulg wprowadzonych przez poprzedni rząd PiS-u" - napisali analitycy w czwartkowym komentarzu.
Zwracają uwagę, iż takie posunięcia są niepopularne, a ich przeforsowanie będzie dużym wyzwaniem dla nowej centro-lewicowej koalicji, która według nich najprawdopodobniej wyłoni rząd w wyniku październikowych wyborów.
Samą reformę emerytalną polegającą na zmniejszeniu poziomu gotówkowych transferów z budżetu do OFE do 2,3 proc. z 7,3 proc. oraz na stopniowym podnoszeniu limitu inwestowania środków funduszy emerytalnych w akcje, analitycy BofA ML oceniają pozytywnie.
Zauważają, że dzięki niej deficyt budżetowy oraz plan emisji państwowego długu w latach 2011-12 zmniejszą się o ok. 1,0 proc. PKB. Wskazują też, iż "długofalowe zobowiązania emerytalne państwa nie wzrosną, a dzięki temu, że część wpłat uprzednio przekazywana do OFE będzie gromadzona na osobnym funduszu w ramach ZUS-u. Fundusz ten początkowo inwestujący tylko w obligacje, będzie stopniowo, w coraz większym zakresie inwestował w akcje.
Za pozytywne analitycy uznają też wprowadzenie fiskalnych zachęt do dobrowolnego oszczędzania, a także obranie procedury stopniowego podnoszenia limitu inwestowania funduszu w akcje (w porównaniu z oryginalnymi propozycjami), co złagodzi skutki dla krajowego rynku obligacji. (PAP)
asw/ ana/