Trwa ładowanie...

Minimalne wynagrodzenie - pomaga czy szkodzi?

Obecnie płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto, co daje 1237 zł na rękę. Warto zaznaczyć, że aby pracownik otrzymał właśnie takie wynagrodzenie, w tym samym czasie pracodawca musi wydać na jego pensję 2028 zł.

Share
Minimalne wynagrodzenie - pomaga czy szkodzi?
Źródło: Fotolia
doeytlx

W przyszłym roku minimalna pensja brutto wyniesie 1750 zł, czyli równo dwa i pół razy tyle co w roku 2000 oraz ponad dwa razy tyle co w 2004, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Na przestrzeni ostatnich 15 lat minimalne wynagrodzenie nie wzrosło tylko raz w 2002 roku, kiedy pozostało ono na tym samym poziomie co rok wcześniej. Największy wzrost jego wartości o ponad jedną piątą, odnotowano za to w 2008 roku.

(fot. emmerson)
Źródło: (fot. emmerson)

"Godne życie" vs. "rozwój gospodarczy"

Kwestia minimalnego wynagrodzenia od zawsze stanowi kość niezgody pomiędzy dwoma stronami - tą socjalną i tą związaną z pracodawcami. Związki zawodowe i organizacje społeczne uważają, że wymiar najniższej pensji jest zdecydowanie za niski i nie pozwala godnie żyć. Osoby inkasujące co miesiąc dzisiejszą minimalną płacę muszą wszędzie szukać oszczędności, aby po raz kolejny dotrwać do pierwszego. Prawdą jest też, że niskie zarobki są w dużym stopniu przyczyną problemów demograficznych naszego kraju. Najniższe wynagrodzenie otrzymują zazwyczaj ludzie młodzi, jeszcze bez dużego zawodowego doświadczenia. Ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której młode małżeństwo z dochodami równymi podwójnej najniższej pensji zdecyduje się na potomstwo.

doeytlx

Z drugiej strony przedsiębiorcy, którym wtórują ekonomiści twierdzą, że same minimalne wynagrodzenie, a przede wszystkim jego podwyżki przekładają się na wzrost bezrobocia i szarej strefy. Poza tym te negatywne efekty dotykają właśnie głównie osoby najmniej zarabiające. Twierdzą oni również, że to wykształcenie i umiejętności, a nie polityczne dyrektywy powinny decydować o wysokości zarobków. Najciekawsze w tym całym zamieszaniu jest to, że obie strony sporu wydają się mieć …. rację.

Pomysłów ci u nas dostatek

To, że nikt tak naprawdę nie jest do końca zadowolony z obecnego stanu rzeczy sprawia, że często pojawiają się nowe pomysły na uzdrowienie sytuacji. Od pewnego czasu związki zawodowe popierane przez niektórych polityków postulują przyjęcie zasady w myśl, której minimalna pensja powinna być równa połowie przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie wyniosłaby więc ona około 2 tys. zł brutto, czyli mniej więcej 300 zł powyżej aktualnych najniższych poborów. Innym pomysłem jest wprowadzenie różnego wymiaru najniższego wynagrodzenia dla różnych regionów kraju.

Dział Analiz Księgowych
MACC Partners Sp. z o.o.

doeytlx

Podziel się opinią

Share
doeytlx
doeytlx