Trwa ładowanie...
d24s9gd
minister
22-06-2009 18:00

Minister gospodarki odwołał zarząd Węglokoksu oraz wiceprezesów JSW i KHW

Minister gospodarki odwołał w poniedziałek wiceprezesów Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), odpowiedzialnych za finanse tych firm. Odwołany został również cały zarząd eksportującego węgiel Węglokoksu - wynika z informacji resortu.

d24s9gd

Takie decyzje zapadły podczas drugiej części obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy tych spółek, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Funkcję WZA wypełnia minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Pierwsza część zgromadzenia odbyła się 3 czerwca. Wicepremier Pawlak zobowiązał wówczas zarządy trzech spółek, które miały zawarte umowy opcji walutowych, do przedstawienia sprawozdań dotyczących tej sprawy. Spółki przesłały swoje wyjaśnienia do ministerstwa do 17 czerwca. W poniedziałek minister dokonał ich oceny.

"Oceniono sprawozdania zarządów w zakresie analizy struktur opcyjnych i sposobów ich restrukturyzacji, a także strategię i zasady zarządzania ryzykiem walutowym w spółkach. Do opracowania sprawozdań zarządy zostały zobowiązane 3 czerwca podczas pierwszej części walnych zgromadzeń" - podało Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Efektem tej analizy jest odwołanie ze stanowiska zastępcy prezesa JSW Grażyny Buli, która pełniła w tej firmie funkcję dyrektora biura ekonomiki i finansów, a także wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów KHW, Mariana Sztuki. Odwołany został również cały trzyosobowy zarząd Węglokoksu, którym kierował Piotr Kozioł. Za finanse odpowiadał Jarosław Świć, a za handel Jarosław Koźlik.

d24s9gd

Resort nie podał na razie, kiedy i w jakim trybie zostaną powołani następcy odwołanych osób. Prawdopodobnie zdecyduje o tym postępowanie konkursowe.

Szefowie JSW i KHW, Jarosław Zagórowski i Stanisław Gajos, pozostali na swoich stanowiskach i otrzymali absolutorium z wykonania obowiązków w ubiegłym roku. Swoje funkcje będą nadal pełnić także inni członkowie zarządów obu spółek, za wyjątkiem wiceprezesów ds. finansowych.

Według wcześniejszych informacji, to właśnie od oceny sprawozdań dotyczących opcji walutowych zależało skwitowanie działalności poszczególnych członków zarządów.

Podczas pierwszej części WZA, 3 czerwca, właściciel zatwierdził sprawozdania zarządów z działalności tych firm w 2008 r. oraz sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Zarządy Kompanii Węglowej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń, których problem opcji nie dotyczy, otrzymały już wówczas absolutoria.

Węglokoks miał w ubiegłym roku 46,3 mln zł zysku netto, KHW 7,6 mln zł, JSW 567,6 mln zł. Zaangażowanie Węglokoksu w opcje szacowano na 500 mln zł, JSW na ok. 100 mln zł. Nie jest to jednak równoznaczne z wielkością potencjalnych strat z tego tytułu. Firmy podkreślały, że opcje były jedną z form zabezpieczeń kontraktów eksportowych i nie miały charakteru spekulacyjnego.

d24s9gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s9gd