Trwa ładowanie...
dig6zgx
500+

Minister Ziobro ostrzega komorników: Za zajęcie pieniędzy z programu 500+ grożą kary

Resort sprawiedliwości gani komorników i przypomina im, że fundusze z programu 500 plus nie podlegają egzekucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Ziobro ostrzega komorników: Za zajęcie pieniędzy z programu 500+ grożą kary
(Eastnews, Fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
dig6zgx

Resort sprawiedliwości gani komorników i przypomina im, że fundusze z programu 500+ nie podlegają egzekucji. - Za naruszenie przepisów grozi odpowiedzialność dyscyplinarna: od kary upomnienia do wydalenia z zawodu - ostrzega Ministerstwo Sprawiedliwości.

W związku z prasowymi doniesieniami o zajmowaniu przez komorników na poczet długów pieniędzy pochodzących z programu 500 zł minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypomniał, że świadczenia te nie mogą być zajmowane przez komorników.

Minister zwrócił się do komorników, by respektowali mówiące o tym przepisy art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego. - W przypadku ich naruszenia komornikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna: od kary upomnienia do wydalenia z zawodu - ostrzega ministerstwo.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci pieniądze z programu Rodzina 500+ są świadczeniem wychowawczym i nie mogą być przedmiotem egzekucji. W ustawie ujęto sprawę wyłączenia świadczenia spod egzekucji, ale nie są one skuteczne w przypadku egzekucji prowadzonych z rachunku bankowego. Komornicy przekonują, że trudno im stwierdzić, skąd pochodzą środki znajdujące się na rachunkach dłużników.
Media obiegła niedawno sprawa matki szóstki dzieci, której komornik zajął konto w październiku zeszłego roku. Eksperci wskazują, że kobieta po otrzymaniu pisma o zajęciu konta powinna poinformować kancelarię komorniczą, że wpływają na tam świadczenia rodzinne, co uchroniłoby pieniądze przed egzekucją.

Program Rodzina 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

dig6zgx

Podziel się opinią

Share
dig6zgx
dig6zgx