Ministrowie rolnictwa Polski, Francj ii Niemiec: porozumienie ws. wspólnych działań (aktl.)
Ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec podpisali w czwartek w Warszawie porozumienie dotyczące wspólnych działań na rynkach rolnych - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
09.06.2016 17:45
Porozumienie, które oficjalnie zostało nazwane "oświadczeniem warszawskim", zawiera 14 punktów; dotyczą one m.in. wsparcia, które pozwoli na stabilizację na rynku wieprzowiny oraz mleka - powiedział Jurgiel. Chodzi o ewentualne uruchomienie mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Ustalenia dotyczą także wprowadzenia pomocy, która pozwoliłaby na zachowanie płynności finansowej gospodarstw w ramach pomocy de minimis - tłumaczył polski minister.
Jak dodał, Polska chce, by te ustalenia poparła Grupa Wyszehradzka, a także by porozumienie to było przedmiotem obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE w czerwcu br.
Szef resortu rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zauważył, że Trójkąt Weimarski "poczynił kolejny krok na rzecz europejskiego rolnictwa i rynku mleka". Jego zdaniem, sytuacja na rynkach rolnych jest obecnie "krytyczna", w całej Europie rolnicy walczą o swoją egzystencję. Dlatego - jak mówił - chcemy mieć jasne przesłanie, że UE w tej trudnej sytuacji nie zostawi rolników samych sobie.
"Uchwaliliśmy cały szereg działań, które chcemy zaprezentować Komisji Europejskiej i unijnej Radzie Ministrów rolnictwa. Będziemy wzywać KE by przygotowała pakiet pomocowy i żeby wzięła pod uwagę te zasady, które reprezentuje wspólna polityka rolna" - powiedział Schmidt. Dodał, że kraje Trójkąta Weimarskiego chcą wspierać rolników, ale także wezwać ich do dobrowolnego ograniczenia produkcji, w celu osiągnięcie lepszych cen sprzedaży.
"Dzisiaj podpisaliśmy tzw. porozumienie warszawskie, jest ono szalenie ważne, bo pokazuje, że Francja, Polska i Niemcy doszły do porozumienia. Stwierdziliśmy, że zwłaszcza w sektorze mlecznym stoimy wobec problemu nadprodukcji" - zaznaczył minister rolnictwa Francji Stephane Le Foll. Dotyczy to przede wszystkim rynku mleka, gdzie od roku rośnie produkcja i rynek jest zdestabilizowany.
Jak dodał są też propozycje dotyczące rynku warzyw i owoców oraz wieprzowiny, na czym Polsce zależy. "Chcielibyśmy zachęcić inne kraje, by przyłączyły się do naszego stanowisku. Jestem usatysfakcjonowany ze spotkania" - powiedział Le Foll.
W opublikowanym na stronie ministerstwa rolnictwa "Oświadczeniu Warszawskim" podkreślono, że "Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski są zgodni co do tego, że obecna sytuacja na rynkach rolnych stanowi dla unijnych rolników poważny problem i należy się nią zająć niezwłocznie".
"Sektor mleczarski i sektor wieprzowiny dotknięte zostały poważnym i długotrwałym kryzysem. Pomimo działań podjętych ostatnio przez Unię Europejską, obecny kryzys na rynku mleka pogłębia się, na skutek utrzymującej się nierównowagi między podażą a popytem" - głosi oświadczenie.
Jak zaznaczyli ministrowie, "pomimo ostatniej, niewielkiej poprawy sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz rynku wieprzowiny, sytuacja na obu rynkach jest nadal wrażliwa i pozostają wciąż kwestie do przezwyciężenia". "Zagrożona jest stabilność finansowa wielu gospodarstw rolnych. Dlatego też Ministrowie wzywają Komisję, aby zaproponowała i poddała pod dyskusję dodatkowy pakiet finansowy wraz z rozwiązaniami podczas spotkania Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czerwcu 2016 r." - czytamy w oświadczeniu.
Ministrowie zaproponowali wsparcie przez KE wzmocnienia rynku mleka, w tym zwiększenie dopłat do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku; podniesienie limitu skupu na zapasy interwencyjne do co najmniej 350 tys. ton po stałej cenie. Szefowie resortu rolnictwa zachęcają KE do uruchomienia środków finansowych na wsparcie dobrowolnych mechanizmów, które mogą się przyczynić do obniżenia produkcji mleka. Ministrowie chcę też powołania grupy eksperckiej - Grupy Wysokiego szczebla ds. Mleka.
W odniesieniu do rynku wieprzowiny, zdaniem ministrów, należy wznowić mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania i uruchomić w odpowiednim momencie.
Kolejną propozycją jest podniesienie pomocy de minimis do 30 tys. euro (obecnie jest to 15 tys. euro na 3 lata). Ministrowie rolnictwa postulują również rozwój eksportu unijnych produktów; przeprowadzenie przez KE oceny możliwości wprowadzenia kredytów eksportowych i systemu ubezpieczeń eksportowych; zachęcają KE do działań prowadzących do znoszenia barier pozataryfowych; popierają zintensyfikowanie prac w zakresie wzmocnienia pozycji producentów rolnych wobec handlu i przetwórstwa.
W odniesieniu do rynku owoców i warzyw, zachęcają KE do zwiększania wysiłków na rzecz otwierania nowych rynków zbytu; proponują też przeprowadzenie przez KE ponownej analizy mechanizmu wsparcia zwłaszcza dla krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu rosyjskiego embarga.