Trwa ładowanie...
d1vssg5
19-03-2015 14:11

'Minutes': Część RPP obawia się, że inwestycje, PKB będą słabsze niż w projekcji

Warszawa, 19.03.2015 (ISBnews) - Podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) część jej członków wyrażała obawy, że dynamika inwestycji może być niższa niż wskazuje centralna ścieżka nowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), a to z kolei może przełożyć się na słabszy wzrost PKB w kolejnych kwartałach, wynika z "minutes" tego spotkania, opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski (NBP).

d1vssg5
d1vssg5

"Dyskutując na temat perspektyw wzrostu gospodarczego w kontekście marcowej projekcji zwracano uwagę, że dynamika PKB według projekcji ma być w najbliższych kwartałach stabilna i nieco wzrosnąć, a w całym horyzoncie projekcji kształtować pomiędzy 3 a 4%. W świetle projekcji, do utrzymania stabilnej dynamiki PKB ma się przyczynić stabilny wzrost konsumpcji i wysoka - pomimo pewnego osłabienia w 2016 r. - dynamika inwestycji" - czytamy w "minutes".

Według centralnej ścieżki projekcji, wzrost PKB przyspieszy do 3,4% w tym i spowolni do 3,3% w przyszłym roku. W listopadzie NBP spodziewał się, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,3% i 3,0% w 2016 r.

"Zdaniem niektórych członków Rady dynamika inwestycji może być jednak niższa niż wskazuje centralna ścieżka projekcji, co jest związane z obserwowaną w ostatnich miesiącach niską dynamiką produkcji przemysłowej i utrzymującą się niepewnością co do perspektyw koniunktury za granicą. Niższa od przewidywanej dynamika inwestycji może z kolei przełożyć się na słabszy wzrost PKB w kolejnych kwartałach, a nawet jego dalsze spowolnienie" - wskazał bank centralny w opisie posiedzenia RPP.

Inni członkowie Rady podkreślali natomiast, że ścieżka centralna marcowej projekcji PKB kształtuje się nieco powyżej tempa wzrostu prognozowanego w listopadowej projekcji. Oceniali oni, że dynamika inwestycji może być wyższa niż przewiduje ścieżka centralna projekcji z uwagi na większe niż założono w projekcji wykorzystanie środków unijnych, podkreśla bank centralny.

(ISBnews)

d1vssg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vssg5