'Minutes': RPP liczy na stabilny wzrost PKB i powoli rosnące ceny
Warszawa, 18.02.2016 (ISBnews) - Podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jej członkowie oceniali, że stabilny wzrost gospodarczy powinien stopniowo zwiększać inflację bazową i jednocześnie prowadzić do wyższej dynamiki CPI, wynika z "minutes" tego spotkania, opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski (NBP).
18.02.2016 14:18
"Członkowie Rady oceniali, że stabilny wzrost gospodarczy powinien stopniowo zwiększać inflację bazową, oddziałując w konsekwencji w kierunku wyższej dynamiki CPI. Część członków Rady wskazywała przy tym na ryzyka wyższej od obecnych oczekiwań dynamiki cen w kolejnych miesiącach. Niektórzy z nich zwracali uwagę, że - wobec możliwego przyspieszenia konsumpcji - zwiększyło się ryzyko szybszego niż wcześniej oczekiwano domknięcia się luki popytowej, a tym samym - pojawienia się presji popytowej" - czytamy w "minutes"
Część Rady argumentowała natomiast, że po wprowadzeniu świadczeń wychowawczych może wzrosnąć presja płacowa, ponieważ - wobec poprawiającej się sytuacji na rynku pracy i utrzymujących się na nim niedopasowań - zwiększy się pozycja negocjacyjna pracowników o niższych dochodach. "Niektórzy członkowie Rady podkreślali z kolei, że obserwowana ostatnio deprecjacja złotego powinna oddziaływać w kierunku wyższych cen importu, co może przełożyć się na wyższą dynamikę cen konsumpcyjnych" - czytamy dalej.
Część członków Rady wskazywała także na wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w gospodarce, co - zwłaszcza wobec utrzymującej się wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej - powinno wspierać wzrost inwestycji odtworzeniowych przedsiębiorstw.
"Wzrostowi inwestycji firm sprzyjać będzie również ich dobra sytuacja finansowa, jednak - jak podkreślała część członków Rady - spadek cen surowców energetycznych oddziałuje niekorzystnie na rentowność przedsiębiorstw z sektora energetycznego. Niektórzy członkowie Rady wyrażali obawę, że wzrost ryzyk w otoczeniu polskiej gospodarki może oddziaływać negatywnie na dynamikę aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach" - czytamy dalej.
(ISBnews)