Trwa ładowanie...
d3mllhe
23-02-2017 14:41

'Minutes' RPP: W pierwszych miesiącach br. inflacja wyraźnie wzrośnie

Warszawa, 23.02.2017 (ISBnews) - Podczas lutowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniali, że w pierwszych miesiącach roku inflacja wyraźnie wzrośnie, głównie z powodu wzrostu cen surowców na światowych rynkach, ale w kolejnych kwartałach wpływ tego czynnika ustabilizuje się, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

d3mllhe
d3mllhe

"Członkowie Rady podkreślali, że krótkookresowe prognozy wskazują, iż w pierwszych miesiącach roku inflacja wyraźnie wzrośnie. Zaznaczano jednak, że do wzrostu inflacji będą się nadal przyczyniały głównie efekty wzrostu cen surowców na rynkach światowych, które z czasem będą wygasać. W rezultacie ten wpływ wzrostu światowych cen paliw na roczną stopę inflacji w Polsce w kolejnych kwartałach ustabilizuje się, a nawet może się zmniejszyć" - czytamy w 'minutes'.

Analizując kształtowanie się cen w Polsce, członkowie RPP wskazywali na wzrost rocznej dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich miesiącach. Zaznaczyli, że do wzrostu cen przyczyniają się głównie - podobnie jak w wielu innych krajach - wyższe niż rok wcześniej ceny surowców na rynkach światowych.

"Zwracano uwagę na wzrost dynamiki cen energii związany z wyższymi cenami surowców energetycznych, a także na wzrost cen żywności, zwłaszcza nieprzetworzonej. Argumentowano, że wewnętrzna presja inflacyjna jest jednak nadal ograniczana przez umiarkowaną dynamikę jednostkowych kosztów pracy oraz ujemną lukę popytową w krajowej gospodarce. W tym kontekście zwracano uwagę na wciąż niski poziom inflacji bazowej" - czytamy dalej.

Członkowie RPP wskazali, że wzrost gospodarczy - pomimo pewnego przyśpieszenia w bieżącym roku - nie przekroczy wyraźnie dynamiki potencjalnego PKB, nie powodując tym samym nadmiernej presji popytowej. Ponadto, dynamika płac - pomimo sygnalizowanego przez przedsiębiorstwa nasilenia żądań płacowych - pozostaje umiarkowana i nie jest znacząco wyższa od dynamiki wydajności pracy.

d3mllhe

"Niektórzy członkowie Rady oceniali jednak, że - wobec systematycznie obniżającego się bezrobocia oraz stopniowego wzrostu oczekiwań inflacyjnych - wzrost płac może w kolejnych kwartałach istotnie przyśpieszyć. Dodatkowo presja popytowa może - ich zdaniem - narastać szybciej niż dotychczas" - czytamy także.

Rada oceniała także, że ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest niewielkie. Za taką oceną przemawia zewnętrzny i najprawdopodobniej przejściowy charakter czynników powodujących wyraźny wzrost dynamiki cen na początku 2017 r., przy jednocześnie nadal niskiej wewnętrznej presji popytowej, podał bank centralny.

"Jednocześnie obniżenie stóp procentowych w ujęciu realnym związane z wyższą inflacją będzie wspierać oczekiwane przyśpieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie Rada podtrzymała ocenę, że stabilizacja nominalnych stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy także.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, w 2017 r. roku inflacja wyniesie 1,3% r/r i sięgnie 1,5% r/r w 2018 r. Według banku centralnego, inflacja pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2,5% r/r w w całym okresie objętym projekcją, tj. do końca 2018 r.

(ISBNews)

d3mllhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mllhe