MIR: 13 mld euro na Europejski Fundusz Społeczny w latach 2014-2020 (aktl.)
#
dochodzi więcej informacji MIR o inwestycjach z Europejskiego Funduszu Społecznego
#
06.10. Warszawa (PAP) - Z ponad 80 mld euro, które Polska otrzyma z polityki spójności UE na lata 2014-2020, blisko 13 mld euro trafi na Europejski Fundusz Społeczny - poinformował wiceminister infrastruktury Paweł Orłowski. Wspierane będą m.in. przedsięwzięcia związane z rynkiem pracy.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, który uczestniczył w poniedziałek w konferencji "10 lat Europejskiego Funduszu Społecznego. Perspektywy na przyszłość" podkreślił, że Polska na arenie międzynarodowej jest podawana za przykład kraju, który z sukcesem inwestuje pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). "Dzięki funduszom rozwijamy się stabilnie i szybciej. Z tego powodu jesteśmy doceniani za granicą" - zaznaczył.
Jak mówił, wykorzystanie pieniędzy z EFS stanowi wielki wkład w budowę kapitału ludzkiego w Polsce. "Rozwój kapitału ludzkiego jest równie ważny, jak inwestowanie w infrastrukturę" - podkreślił.
Orłowski zauważył, że wśród celów strategii "Europa 2020", która jest długookresowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego UE, kilka odnosi się do kapitału ludzkiego, w tym zwiększanie zatrudnienia, dostępu do edukacji oraz walka z ubóstwem. "Głównym narzędziem realizacji tych celów pozostaje Europejski Fundusz Społeczny" - zaznaczył.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju mówił również o tym, jak w ciągu ostatnich 10 lat zmieniał się system zarządzania pieniędzmi z EFS. "Został on w dużym stopniu - choć jeszcze nieformalnie - zdecentralizowany. Jako Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pozostaliśmy instytucją zarządzającą, ale kompetencje regionów bardzo się zwiększyły. W kolejnej perspektywie 2014-2020 system ten można w pełni zdecentralizować, powierzając odpowiedzialność za wykonanie zadań regionom" - wyjaśnił.
"Problemy należy rozwiązywać w tych miejscach, w których są identyfikowane. To główne założenie, które nam przyświecało przy podejmowaniu decyzji o decentralizacji. Na poziomie regionalnym możemy lepiej identyfikować zagrożenia i szybciej reagować. To dowód zaufania do instytucji regionalnych. W ten sposób także budujemy kapitał społeczny" - dodał Orłowski.
Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego są inwestowane w przedsięwzięcia związane głównie z rynkiem pracy, przedsiębiorczością i edukacją. Projekty z programu "Kapitał Ludzki", dot. m.in. szkoleń, stażów, edukacji, a także wspierające przedszkola i żłobki, warte były w lipcu br. 50 mld zł.
W poniedziałek MIR poinformowało ponadto, że w ciągu 10 lat na programy z EFS trafiło blisko 14 mld euro i zrealizowano ponad 56 tys. projektów. Z pomocy skorzystało ponad 9 mln osób.
"W momencie wejścia do Unii Europejskiej Polska charakteryzowała się najniższym wskaźnikiem zatrudnienia wśród krajów unijnych. Przez ostatnie 10 lat odnotowała jeden z największych wzrostów" - podkreślił resort. Powołując się na dane GUS z 2004 i 2013 r. ministerstwo podało, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym wzrósł z 51,9 proc. do 60 proc., bezrobocie zmalało z 19 do 13,4 proc., a wskaźnik zatrudnienia osób starszych wzrósł z 28 do 40,6 proc.
Z danych MIR wynika też, że dzięki EFS w projektach aktywizacji zawodowej uczestniczyło blisko 1,2 mln osób. Pomoc z funduszu otrzymało również ponad 528 tys. osób niepełnosprawnych, starszych i długotrwale bezrobotnych. Chodzi o kursy, szkolenia zawodowe, poradnictwo zawodowe, staże, subsydiowane zatrudnienie, oferty centrów, klubów i świetlic integracji społecznej. Środki z EFS trafiły także do prawie 12,4 tys. przedsiębiorstw ekonomii społecznej, dzięki czemu powstało ok. 3 tys. miejsc pracy w tym sektorze.
"Dzięki wparciu EFS, osoby bezrobotne uruchomiły już ponad 205 tysięcy nowych firm. Niektóre z nich zatrudniają dodatkowych pracowników. Prawie 80 proc. tych przedsiębiorstw funkcjonuje dłużej niż rok. Jest to jedna z najskuteczniejszych form wsparcia na rynku pracy" - dodał resort.
Pieniądze z EFS przyczyniły się do powstania m.in. 297 żłobków i 28 klubów dziecięcych, a także 36 instytucji dziennego opiekuna. Prawie 5 tys. osób mogło powrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowywaniem dzieci.
W nowej perspektywie unijnej kontynuacją programu "Kapitał Ludzki" ma być krajowy program "Wiedza Edukacja Rozwój", na który przewidziano ok. 4,7 mld euro oraz 16 regionalnych programów operacyjnych, częściowo finansowanych z EFS.
Pieniądze z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" mają trafić przede wszystkim na wsparcie młodych osób, zarówno tych, które już poszukują pracy, jak i jeszcze studiujących. Większość pieniędzy z poziomu regionalnego zostanie przeznaczonych m.in. na projekty wspierające możliwość uczenia się przez całe życie, na podwyższanie kwalifikacji oraz wzrost zatrudnienia.