Trwa ładowanie...
d3q6rwx
d3q6rwx

MIR: 144 mln euro na wzornictwo przemysłowe z programu "Polska Wschodnia"

144 mln euro trafi na dofinansowanie projektów dot. wzornictwa przemysłowego z programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020 - poinformowała wiceszefowa MIR Iwona Wendel. MIR chce uruchomić pierwsze konkursy w trzecim kwartale br.
Share
d3q6rwx

52 proc. puli pieniędzy unijnych, które Polska otrzymała na lata 2014-2020, będzie przeznaczonych na przedsięwzięcia związane z: badaniami, rozwojem i innowacjami, technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (w tym m.in. na dokończenie budowy sieci szerokopasmowego internetu), podnoszeniem konkurencyjność małych i średnich firm oraz redukcją emisji zanieczyszczeń.

W nowej perspektywie UE mamy do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności.

Wiceszefowa MIR poinformowała podczas konferencji "Innowacyjność i kreatywność w gospodarce. Wzornictwo w strategii firmy", że wsparcie wzornictwa będzie możliwe w ramach projektów badawczo-rozwojowych oraz związanych z podnoszeniem konkurencyjności przedsiębiorstw.

d3q6rwx

Przypomniała, że po pieniądze unijne na badania, rozwój i innowacje będzie można sięgnąć z programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój" oraz regionalnych programów operacyjnych (RPO). Budżet tego pierwszego to ok. 8,6 mld euro. Z kolei ponad 31 mld euro ma być w dyspozycji samorządów wojewódzkich w ramach RPO.

Wendel podkreśliła, że w RPO są środki europejskie m.in. na projekty dotyczące zakupu praw do własności intelektualnej czy usługi badawczo-rozwojowej oraz uzyskania ochrony własności przemysłowej. "W Europejskim Funduszu Społecznym będą też pieniądze na zakładanie działalności gospodarczej. Projektanci, którzy będą chcieli rozpocząć swoją działalność, mogą skorzystać z dofinansowania unijnego" - zaznaczyła.

Wiceminister mówiła ponadto o pieniądzach UE z programu "Inteligentny Rozwój" dla pracowni projektowych, w których będą powstawały profesjonalne laboratoria. "Dobrze wyposażona pracownia to swoiste centrum badawczo-rozwojowe" - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że przemysł kreatywny, w tym wzornictwo, jest uznany za tzw. inteligentne specjalizacje, na które przeznaczone są fundusze UE. Firmom inwestującym w inteligentne specjalizacje będzie łatwiej o pieniądze UE - przekonywała.

d3q6rwx

Ważną częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorstw, który rząd przyjął w kwietniu ub.r., jest dokument "Krajowa Inteligentna Specjalizacja". Określa on priorytety gospodarcze w dziedzinie innowacyjności i badań, które mają się przyczynić m.in. do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także jakości życia społeczności.

Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, niegospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji, w sumie jest ich 19.

d3q6rwx

Podziel się opinią

Share
d3q6rwx
d3q6rwx