Trwa ładowanie...
dzgevxz

MKiDN: rysunek B.Schulza kupiony przez Muzeum Narodowe w Warszawie (komunikat)

...

Share
dzgevxz

20.12. Warszawa - MKiDN informuje:

"Jakub, Józef i fotograf" - pochodzący z 1938 rysunek ołówkiem - 19. grudnia br. został wylicytowany w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's za 46,8 tys. dolarów. Środki na ten zakup pochodziły z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Jakub, Józef i fotograf" to niewielkich rozmiarów (16 x 20,4 cm) rysunek ołówkiem na papierze autorstwa Brunona Schulza (1892-1942) - polskiego pisarza, malarza i grafika z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Był on jedną z największych i najbardziej fascynujących postaci z tego okresu.

Tytuł rysunku wskazuje na ilustrację do tomu opowiadań "Sanatorium pod klepsydrą", wydanego przez Rój w 1937 roku. Głównym bohaterem tego tomu jest Józef, będący jednocześnie narratorem, poruszający się we własnym wyimaginowanym świecie, przypominającym rodzinne miasto autora - Drohobycz.

dzgevxz

Szkic pochodzi z kolekcji ostatniego spadkobiercy Brunona Schulza i dokumentuje jego pracę literacką. Możliwość pozyskania go do polskich zbiorów była nadzwyczaj rzadką okazją, którą udało się wykorzystać.

Do MNW "Jakub, Józef i fotograf" trafi w styczniu 2013 r., następnie zostanie poddany ocenie konserwatorskiej. Od opinii specjalistów będzie zależało, kiedy zostanie udostępniony publiczności.

http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2012/israeli-international-art-n08921/lot.66.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dzgevxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgevxz
dzgevxz