Młodzi absolwenci bez pracy - czy szykuje się oblężenie stolicy?
Ciekawa, dobrze płatana praca, możliwość realizacji swoich wizji, wymarzony sukces zawodowy - "w końcu po to się studiuje!" Taki optymizm studentów jeszcze kilka lat temu były jak najbardziej uzasadniony. Szybko rozwijająca się gospodarka oraz liczne inwestycje zagraniczne tworzyły znakomity klimat dla powstawania nowych miejsc pracy. Rynek poszukiwał młodych, dynamicznych, znających języki obce, mobilnych, otwartych na nowe wyzwania.
Kryzys, cięcie kosztów, zatrzymanie inwestycji oraz ogromna liczba osób z wyższym wykształceniem pojawiających każdego roku na rynku pracy, diametralnie zmieniły tą sytuację. Eksperci zajmujący się problematyką zatrudnienia potwierdzają, że kryzys najbardziej uderzył w ludzi młodych. To właśnie oni są największymi ofiarami recesji. I mimo, że koniunktura gospodarcza jest coraz lepsza a firmy zwiększają powoli zatrudnienie, konkurencja na rynku pracy wśród absolwentów nigdy nie była tak duża.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych w ciągu ostatniego roku wzrosło o 44 procent. W urzędach pracy w całej Polsce jest zarejestrowanych prawie pół miliona osób w wieku do 25 lat, czyli prawie jedna czwarta wszystkich bezrobotnych. Biorąc natomiast pod uwagę bezrobotnych do 27-go roku życia absolwenci szkół wyższych to już ponad jedna trzecia wszystkich osób pozostających bez pracy. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że osób bez pracy w tym przedziale wiekowym, wciąż przybywa. Problem bezrobocia dotyka zwłaszcza kończących studia humanistycznych – największy problem ze znalezienie pracy zaraz po studiach mają absolwenci pedagogiki i politologii. Znacznie łatwiej znaleźć pracę absolwentom studiów technicznych i ekonomicznych. Nie zmienia to jednak faktu, iż co piąty student, który w tym roku odbierze dyplom będzie szukał pracy pół roku i dłużej.
Zdaniem ekspertów wielu ambitnych, dobrze wykształconych ludzi nie mogąc znaleźć zatrudnienia w Polsce wyjeżdża i będzie w najbliższym czasie wyjeżdżać za granicę. Według różnych badań odsetek absolwentów zdecydowanych na robienie kariery w Europie Zachodniej wynosi od 30% do ponad 50%. Większe możliwości, wyższe zarobki niewątpliwie rozpalają umysły młodych wchodzących właśnie w dorosłe życie, którzy nie widzą dla siebie miejsca w kraju. Nie bez znaczenia pozostają tu powtarzane w mediach niemal codziennie informacje o otwarciu rynku pracy w Niemczech i Austrii, w których to krajach na brak rąk do pracy skarży się około 70% przedsiębiorstw.
Problem jednak w tym, że w większości krajów UE poprawa sytuacji gospodarczej w niewielkim stopniu przekłada się na zatrudnienie ludzi młodych, którzy dopiero co odebrali dyplom wyższej uczelni. Niemal we wszystkich krajach UE stopa bezrobocia wśród ludzi młodych jest znacząco wyższa niż przeciętna dla całej gospodarki np. w Hiszpanii, która jeszcze do niedawna była jednym z celów najczęściej obieranych przez absolwentów, przy ponad 20 procentowym bezrobociu w gospodarce prawie 45% bezrobotnych to ludzie młodzi. Niewiele lepiej jest w jakże „popularnej” do niedawna Irlandii, gdzie bezrobocie wśród młodych wynosi ponad 30%. Czy w tej sytuacji szykuje się „oblężenie” stolicy?
Warszawa od wielu lat uchodzi za najbardziej atrakcyjny rynek pracy w Polsce. Na koniec kwietnia br. mogła poszczycić się bezrobociem na poziomie 3,6 proc, czyli najniższym w kraju. Warszawskie firmy otrzymują każdego dnia tysiące aplikacji od świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych ze wszystkich regionów Polski. To tu właśnie można znaleźć największą ilość miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem, a najlepsi mogą liczyć na wymarzony sukces zawodowy. I to właśnie w Warszawie zarabia się najlepiej w Polsce!
O tym jak silne jest przyciąganie warszawskiego rynku pracy świadczy niewątpliwie średnia liczba osób aplikujących na jedno ogłoszenie, która w Warszawie jest niemal dwukrotnie wyższa niż we Wrocławiu czy Poznaniu.
Szansy na wymarzoną pracę szukają w Stolicy nie tylko absolwenci uczelni z innych miast Polski. Duży procent absolwentów próbujących swoich sił w Warszawie to osoby, które przyjechały z innych regionów, aby tu zdobywać wiedzę na cieszących się uznaniem uczelniach wyższych. I tu właśnie po zakończeniu nauki szukają swojej pierwszej pracy. Codziennie do Warszawy dojeżdżają też tysiące osób z okolicznych miejscowości, a także z dużych miast, takich jak Łódź, Skierniewice, Płock czy Radom.
Niewątpliwie rynek pracy w Warszawie jest znacznie większy i bardziej chłonny niż w pozostałych częściach kraju i oczywiście nikogo nie dziwi fakt, że wiele osób szuka tu pracy.
Nie wszyscy znajdują jednak w Warszawie to czego się spodziewali. Już pierwszy kontakt z rynkiem pracy może się okazać bolesnym rozczarowaniem. Bardzo szybko okazuje się bowiem, że i owszem ofert pracy jest naprawdę dużo, ale zdecydowana większość skierowana jest do osób z doświadczeniem, najlepiej kilkuletnim. Dobra szkoła, języki… to zdecydowanie za mało. Cierpliwe przeszukiwanie Internetu i prasy, pytanie znajomych, bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami np. na targach pracy, daje w końcu szansę na zaprezentowanie się na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Konkurencja jest zawsze duża – nie wszystkim się więc udaje.
Kolejne niemiłe zaskoczenie - wyższa pensja, jaką mamy szansę otrzymać w Warszawie, ma zdecydowanie mniejszą wartość nabywczą niż nominalnie niższe wynagrodzenie oferowane w mniejszej miejscowości. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że coraz częściej decyzja o poszukiwaniu pracy w Stolicy spowodowana jest bardziej szukaniem pracy w ogóle niż chęcią poprawy sytuacji materialnej, wiele osób gotowych jest zaakceptować taki stan rzeczy bez dłuższego zastanawiania się. Oczywiście w początkowym okresie pracy w Warszawie kupno mieszkania nie wchodzi w grę. Pozostaje wynajem – często mieszkania razem z kilkoma innymi osobami, przy czym oznacza to brak prywatności i spokoju, którego po ciężkiej pracy tak bardzo potrzebujemy.
Szybkie tempo życia i ciągły brak czasu również nie są dla wszystkich
Jedni przyjeżdżają więc do Warszawy i zostają tu na zawsze, a inni … cóż Warszawa, podobnie jak wcześniej, będzie nadal przyciągać tysiące osób poszukujących pracy, większych możliwości, sukcesu. Na pewno nie będzie to jednak „oblężenie” Warszawy.
Mariusz Grzywiński
Partner
FUTUREA Grupa Doradcza Sp. z o.o.
FUTUREA Grupa Doradcza specjalizuje się w realizacji zaawansowanych projektów w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. W ramach naszej firmy funkcjonują wyspecjalizowane działy oferujące konkretne rozwiązania w zakresie administracji kadrowo-płacowej, rekrutacji, szkoleń oraz doradztwa HR. FUTUREA Grupa Doradcza zawdzięcza swoje istnienie wyjątkowym ludziom - Klientom, Partnerom i Pracownikom. Są wśród nas menedżerowie, profesorowie, konsultanci z wieloletnią praktyką w polskich i międzynarodowych korporacjach. Aktywnie uczestniczymy w życiu gospodarczym kraju, w procesach zmian i integracji europejskiej. Wiedza, kultura i wartości wypracowane przez firmę FUTUREA oraz wniesione przez jej Konsultantów i Trenerów, pozwalają świadczyć usługi o najwyższym poziomie merytorycznym oraz wyjątkowym standardzie obsługi Klientów, a także kontynuować dynamiczny rozwój na polskim rynku. W skład Grupy Doradczej FUTUREA wchodzą: FUTUREA PayCenter, FUTUREA PeopleSearch, FUTUREA SkillsCenter, FUTUREA BusinessSolutions.
Więcej informacji znajduje się na www.futurea.pl