Młodzi na politechniki
Coraz więcej absolwentów chce studiować na kierunkach inżynierskich.
Resort podsumował ostatni nabór i okazało się, że po raz pierwszy od lat w pierwszej piątce najchętniej wybieranych przez młodzież studiów znalazło się budownictwo, na które usiłowało się dostać ponad 21 tysięcy kandydatów. Na siódmym miejscu uplasowała się informatyka W dwudziestce najpopularniejszych specjalności są jeszcze cztery inne inżynierskie dziedziny: biotechnologia, ochrona środowiska, mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (pełna lista w tabeli obok).
Opłaca się studiować na kierunkach technicznych nie tylko dlatego, że praca jest niemal pewna. Warto pamiętać, że rząd funduje studentom dziedzin ważnych dla gospodarki kraju stypendia, które w 2009 roku sięgną nawet 1000 złotych miesięcznie. Resort nauki opłaci też zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla studentów pierwszych lat. W nadchodzącym roku akademickim program kierunków zamawianych pochłonie 200 mln złotych. Skorzysta z niego 13,3 tysiąca studentów. Do 2013 roku prawdopodobnie uda się wykształcić dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy inżynierów.
Jak wskazują eksperci cytowani przez dziennik, opłaca się iść na kierunki techniczne. Potrzebni będą przede wszystkim informatycy.Jeśli kryzys gospodarczy nie pokrzyżuje biznesmenom planów, w perspektywie kilku lat dla informatyków może być aż 150 tys. miejsc pracy.