Mniej niż 1/3 Polaków uważa, że przyjęcie euro może być czymś dobrym - TNS OBOP

28.7.Warszawa (PAP) - Mniej niż jedna trzecia Polaków uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś dobrym, a ponad jedna trzecia, że czymś złym. 24 proc. Polaków jest za przyjęciem euro...

28.7.Warszawa (PAP) - Mniej niż jedna trzecia Polaków uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś dobrym, a ponad jedna trzecia, że czymś złym. 24 proc. Polaków jest za przyjęciem euro przed 2012 r. - wynika z przesłanego PAP w piątek raportu TNS OBOP.

"Trzech na dziesięciu Polaków (29 proc.) jest zdania, że przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty europejskiej byłoby, ogólnie rzecz biorąc, czymś dobrym. Nieco więcej, bo 36 proc. badanych, wyraża opinię przeciwną. Co czwarty ankietowany (26 proc.) uważa, że wprowadzenie euro nie byłoby ani dobre, ani złe, zaś 9 proc. respondentów nie ma w tej kwestii sprecyzowanego zdania" - napisano w raporcie.

Z badań TNB OBOP wynika, że ponad połowa Polaków (56 proc.) uważa, że przyjęcie przez Polskę euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstwa domowego.

"Takich obaw nie podziela 15 proc. badanych, którzy po wprowadzeniu waluty wspólnotowej spodziewają się poprawy swoich warunków, ani 16 proc. respondentów nieoczekujących z tego tytułu żadnej zmiany. Co ósmy ankietowany (13 proc.) wstrzymał się w tej kwestii od jednoznacznej odpowiedzi" - napisano.

Zdaniem TNS OBOP opinie na temat wpływu przyjęcia waluty europejskiej na polską gospodarkę są wśród Polaków równomiernie rozłożone.

"38 proc. badanych uważa, że będzie to wpływ pozytywny, 35 proc. - że negatywny. Co dziesiąty ankietowany (10 proc.) twierdzi, iż wprowadzenie euro nie będzie miało skutków dla polskiej sytuacji gospodarczej, 17 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat" - napisano w raporcie.

Z badań TNS OBOP wynika, że przyjęcie w Polsce waluty euro wpłynie niekorzystnie na naszą tożsamość narodową.

"Takiego zdania jest 30 proc. Polaków. Co piąty ankietowany (21 proc.) spodziewa się w tym kontekście oddziaływania pozytywnego, zaś co trzeci (35 proc.) uważa, że wprowadzenie wspólnotowej waluty nie będzie miało wpływu na polską tożsamość narodową. 14 proc. badanych nie ma w tej kwestii sprecyzowanej opinii" - napisano.

"Czterech na dziesięciu Polaków (42 proc.) jest zdania, że Polska powinna przyjąć euro po 2012 roku. Co czwarty ankietowany (24 proc.) oczekiwałby wprowadzenia waluty europejskiej w latach 2009-2012, zaś 16 proc. badanych uważa, że nie powinno do tego dojść nigdy. Niemal jeden na pięciu (18 proc.) respondentów wstrzymał się z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie" - napisano w raporcie.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-9 sierpnia na reprezentatywnej próbie losowej 1005 osób. (PAP)

zaj/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansesondażtns

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)