Mniej pracy, więcej dzieci? Rewolucja w Tokio od kwietnia

Tokio wdraża czterodniowego tygodnia pracy dla swoich pracowników, aby wspierać młode rodziny i zwiększyć dzięki temu wskaźnik dzietności. Zmiany mają wejść w życie od kwietnia. Japonia mierzy się z kryzysem demograficznym.

Tokio skraca tydzień pracy od kwietnia
Tokio skraca tydzień pracy od kwietnia
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
oprac. KRWL

Tokio planuje wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla swoich pracowników, co ma na celu wsparcie młodych rodzin i poprawę niskiego wskaźnika dzietności w kraju. Jak informuje NBCNews, od kwietnia pracownicy będą mogli korzystać z trzech dni wolnych w tygodniu.

Tokio walczy z kryzysem demograficznym

Gubernator Tokio, Yuriko Koike, ogłosiła, że nowe zasady pracy mają na celu elastyczne podejście do stylu życia, aby nikt nie musiał rezygnować z kariery z powodu wydarzeń życiowych, takich jak narodziny dziecka czy opieka nad dziećmi. W zeszłym roku wskaźnik dzietności w Japonii spadł do 1,2 dziecka na kobietę, co jest jednym z najniższych wyników na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Test majonezów. Oto jak poradzili sobie z nim Białostoczanie

Dodatkowo nowa polityka pozwala rodzicom dzieci w szkołach podstawowych na wcześniejsze kończenie pracy w zamian za część wynagrodzenia.

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy ma na celu poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co potwierdzają globalne badania z 2022 r., w których uczestnicy zgłaszali poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego oraz większą satysfakcję z życia.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Główny Inspektor Pracy w rozmowie z PAP powiedział latem, co sądzi na temat czterodniowego tygodnia pracy.

- Przeanalizowałem wszystkie w miarę dostępne źródła dotyczące czasu pracy od XIX wieku i uważam, że kwestia skrócenia czasu pracy to zmiana, która niewątpliwie nas czeka – ocenił szef PIP.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)