13.09. Warszawa - Biuro Prasowe MNiSW informuje:
Polska oficjalnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. - To otwiera polskim naukowcom dostęp do najnowocześniejszych programów badawczych nad kosmosem i unikalnych technologii - podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
Polska przystąpi do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA - European Space Agency) na mocy podpisanej 13 września 2012 roku przez rząd RP umowy, potwierdzającej pełne członkostwo Polski w ESA. Umowę podpisze dziś wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Przynależność do organizacji gwarantuje polskim uczonym nieograniczony udział w europejskich programach badawczych, dostęp do najnowocześniejszych technologii i zlecenia dla polskich instytutów badawczych oraz przedsiębiorców.
- "Kosmos dla Europy" to hasło Europejskiej Agencji Kosmicznej, które nie tylko dobrze komponuje się z flagą Unii Europejskiej, ale także znakomicie obrazuje ambicje europejskich naukowców i przedsiębiorców z branży wysokich technologii. Od dziś możemy to hasło uważać także za symbol rozwoju polskiego sektora badawczo-rozwojowego - zaznacza prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Obecnie do ESA należy 19 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Specjalny status posiada także Kanada.
- ESA to organizacja elitarna. Zazdrośnie strzeże swoich tajemnic, które przeznaczone są jedynie dla członków. Współpracujemy z nią od kilku lat, jednak dopiero będąc pełnoprawnym członkiem będziemy mogli liczyć na zlecenia i pełne udziały w projektach firmowanych przez agencję - dodaje prof. Kudrycka.
Budżet ESA pochodzi ze składek państw członkowskich i jest zależny od wielkości i możliwości finansowych danego kraju. Najwięcej wpłacają Francja i Niemcy.
Pozostałe kraje płacą po kilka procent. Roczna składka Polski wynosić będzie ok. 30 mln euro.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/