Trwa ładowanie...
d24ibbb

Mo-Bruk zainwestuje w tym roku około 20 mln zł

10.04. Warszawa (PAP) - Spółka Mo-Bruk planuje na ten rok inwestycje na około 20 mln zł, głównie w zakłady odzysku odpadów w Skarbimierzu oraz Zabrzu. Spółka chce by w kolejnych...

Share
d24ibbb

10.04. Warszawa (PAP) - Spółka Mo-Bruk planuje na ten rok inwestycje na około 20 mln zł, głównie w zakłady odzysku odpadów w Skarbimierzu oraz Zabrzu. Spółka chce by w kolejnych latach rósł w jej przychodach udział segmentu gospodarki odpadami - poinformował na konferencji prezes Mo-Bruku, Józef Mokrzycki.

"W tym roku nasze nakłady finansowe wyniosą około 20 mln zł. Nie mamy problemów z pozyskiwaniem kredytów bankowych, ponieważ mamy zdolność kredytową i dużą wartość potencjalnych zabezpieczeń. Jedną z opcji finansowania jest też leasing" - powiedział prezes.

Planowane na ten rok inwestycje obejmują budowę zakładu odzysku odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu oraz zakładu odzysku odpadów w Zabrzu.

"Oba zakłady mogą ruszyć w 2014 roku" - powiedział Mokrzycki.

d24ibbb

W 2013 roku Mo-Bruk planuje zakończenie rozbudowy zakładu w Karsach oraz budowy zakładu odzysku mułów węglowych w Wałbrzychu.

"W Karsach rozszerzymy działalność w zakresie termicznego przekształcania odpadów, suszarni oraz dodatkowej linii do produkcji paliw alternatywnych. Nowe instalacje w Wałbrzychu będą natomiast służyły do odzysku mułu węglowego zawartego w posiadanych przez spółkę hałdach" - powiedział prezes.

Rozbudowa zakładu w Karsach ma zakończyć się w III kwartale, a planowany termin oddania zakładu w Wałbrzychu to II kwartał tego roku.

Spółka planuje kontynuację intensywnego programu inwestycyjnego do 2015 roku. Chce m.in. wybudować zakład produkcji paliw alternatywnych w Jedliczach oraz stopniowo wygaszać działalność składowiska odpadów w Wałbrzychu.

d24ibbb

W kwietniu Mo-Bruk podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie na kwotę 18 mln zł projektu "Wdrożenie innowacyjnej technologii wysokoenergetycznego paliwa alternatywnego Eko" w Jedliczu.

Spółka łącznie pozyskała dotąd dotacje unijne na kwotę około 135 mln zł.

Mo-Bruk planuje, że w kolejnych latach będzie rósł w przychodach spółki udział segmentu działalności związanej z gospodarką odpadami.

"Spadek przychodów w 2012 roku wynikał m.in. z tego, że wycofaliśmy się z części kontraktów budowy dróg, co z kolei pozwoliło znacząco poprawić rentowność na poziomie całej spółki. Chcemy, aby mimo nowych inwestycji w segmencie budowlanym, w naszych przychodach rósł udział gospodarki odpadami" - powiedział prezes.

d24ibbb

"Bardzo liczymy na wpływ nowych regulacji w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi" - dodał.

Prezes ocenił jednocześnie, że na tle innych krajów europejskich udział dróg betonowych w Polsce jest znikomy i perspektywa wzrostu tego rynku jest znacząca.

W 2012 roku przychody spółki spadły do 46,7 mln zł z 51,5 mln zł w 2011 roku. Zysk operacyjny wzrósł natomiast do 4,9 mln zł z 2,7 mln zł, a zysk netto do 3,1 mln zł z 2,4 mln zł rok wcześniej.

Prezes poinformował ponadto na konferencji, że spółka nie obawia się o spłatę zapadających w 2014 roku obligacji na 50 mln zł. Dodał, że Mo-Bruk nie zamierza również na razie przeprowadzać emisji akcji.

Mo-Bruk działa na rynku od 1985 roku. Zajmuje się gospodarką odpadami przemysłowymi, niebezpiecznymi i innymi niż niebezpieczne. Firma świadczy usługi odbioru, odzysku i recyklingu odpadów przemysłowych i sortowanych komunalnych, a także dysponuje terenami, które dają możliwość dalszych inwestycji w zakresie gospodarki odpadami przemysłowymi. (PAP)

kuc/ jtt/

d24ibbb

Podziel się opinią

Share
d24ibbb
d24ibbb