Mobilny zakład produkcji biopaliwa z Poznania

Mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i przeróbki na biopaliwo powstał w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych w Poznaniu (PIMR). Zestaw umożliwia rolnikom wytwarzanie biopaliwa z własnych surowców.

Wyprodukowane biopaliwo może być wykorzystane do napędu ciągników rolniczych, maszyn roboczych i pojazdów, a także jako paliwo dla celów grzewczych.

Prototyp mobilnego zakładu wyprodukował poznański PROMAR. Na naczepie zainstalowane zostały wszystkie elementy składowe zakładu wytwarzania biopaliwa: estryfikator, tłocznia oleju roślinnego, zbiorniki surowców i gotowych produktów.

Jak powiedział PAP Ryszard Chmielewski z PIMR, to prawdopodobnie jedyna taka konstrukcja.

- Nie znaleźliśmy ani w Europie, ani w USA takiego pomysłu, by wszystkie te elementy pomieścić na jednej naczepie i by mieć możliwość dojazdu do ziarna i do rolnika - powiedział

Wydajność zestawu to ok. 500 litrów biopaliwa na jeden cykl, produkcja takiej ilości paliwa trwa ok. 4 godzin. Zakład może prowadzić produkcję m.in. z rzepaku, słonecznika, soi, gorczycy, lnu i lnianki. Koszt zestawu to ok. 170 tys. zł.

W skład zakładu wchodzi wytwórnia działająca w oparciu o opatentowaną technologię sposobu otrzymywania paliwa odnawialnego z olejów roślinnych, a także nowej generacji prasa umożliwiająca tłoczenie oleju z różnych nasion oleistych, przy niskim zużyciu energii.

Zdaniem Ryszarda Chmielewskiego, zestawem mogą być zainteresowani rolnicy zrzeszeni w grupach producenckich.

- Rozmawiamy z wójtami wielkopolskich gmin, chcemy pojechać z tym mobilnym zakładem bezpośrednio do rolników, przekonać ich, że jest to dobra inwestycja. Różnica kosztów wytworzonego w oparciu o własne surowce paliwa a ceną zakupu paliwa na stacji jest znaczna - powiedział.

Według twórców rozwiązania, mobilny zakład umożliwia ograniczenie nakładów inwestycyjnych związanych z budową hal produkcyjnych, zmniejszenie kosztów produkcji poprzez zminimalizowanie kosztów transportu surowca, a także zwiększenie wykorzystania gamy nasion roślin oleistych.

Opatentowana technologia wytwarzania biopaliwa powstała przy współudziale Politechniki Poznańskiej, była wielokrotnie nagradzana na targach w kraju i za granicą. Wytwórnia paliwa znalazła już nabywców w Polsce i na Ukrainie. Mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i przeróbki na biopaliwo otrzymał Złoty Medal MTP na tegorocznych Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej Greenpower w Poznaniu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)