Trwa ładowanie...
dzjpxrm

Modernizacja oczyszczalni w Sitkówce-Nowinach ścieków za 70 mln euro

Kosztem 70 mln euro zostanie rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków "Sitkówka" dla aglomeracji kieleckiej w Sitkówce-Nowinach (Świętokrzyskie). W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

Share
dzjpxrm

Przedsięwzięcie realizowane przez spółkę Wodociągi Kieleckie w ramach projektu "Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków +Sitkówka+ dla miasta Kielce" jest finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak powiedział PAP prezes spółki Henryk Milcarz, na terenie oczyszczalni trwają prace przy budowie zbiornika retencyjnego, osadników wtórnych i reaktora biologicznego. Przedsięwzięcie pozwoli na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kielcach oraz w gminach Masłów i Sitkówka.

Po modernizacji, która ma się zakończyć w 2010 roku, w "Sitkówce" zwiększy się przepustowość ciągu oczyszczania biologicznego, co poprawi jakość oczyszczania ścieków. Odnowiony zostanie także system oczyszczania mechanicznego. Osady będą poddawane termicznej utylizacji, a nieczynne laguny osadowe zostaną zrekultywowane. Powstanie także nowe zaplecze techniczne i administracyjne obiektu.

dzjpxrm

Po zakończeniu modernizacji "Sitkówki" jakość oczyszczanych w niej ścieków będzie w pełni dostosowana do norm unijnych. Przetwarzanie osadów pościekowych pozwoli z kolei wyeliminować problem zagospodarowania tych odpadów.

Środki na realizację inwestycji pochodzą także z budżetu Wodociągów Kieleckich, Funduszu Spójności oraz pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

dzjpxrm

Podziel się opinią

Share
dzjpxrm
dzjpxrm