Trwa ładowanie...
d3ov3ui

MON: najpierw konsultacje, potem zmiany w emeryturach (komunikat)

...

d3ov3ui
d3ov3ui

04.07. Warszawa - MON informuje:

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podjął decyzję o przerwaniu prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, z których miało wynikać, że byli członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mieliby otrzymać wyższe emerytury.

Obowiązek prac nad projektowaną nowelą wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 24 lutego 2010 r. orzekł, że byłym żołnierzom Wojska Polskiego nie należy obniżać emerytur za czas zanim wzięli udział w działaniach WRON.

Mając na uwadze konieczność zapewnienia zgodności prawa stanowionego z konstytucją zaproponowano, aby w przypadku osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego emerytura wynosiła 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w Wojsku Polskim po dniu 11 grudnia 1981 r. Tym samym tej grupie osób emerytura obniżona zostałaby tylko za lata służby pełnionej od 12 grudnia 1981 r. Natomiast każdy rok służby pełnionej od dnia 8 maja 1945 r. do dnia 11 grudnia 1981 r. liczony byłby według wskaźnika 2,6 proc. podstawy wymiaru, jak pozostałym żołnierzom zawodowym.

d3ov3ui

Decyzji o nowelizacji tej ustawy nie podjęto od lutego 2010 roku.

Minister Siemoniak uważa, że w takiej sprawie nie powinno być automatyzmu, ponieważ budzi ona duże emocje. Szef resortu obrony, przy pełnym szacunku do orzeczeń TK, które trzeba realizować, chce ponownie wszechstronnie przeanalizować to orzeczenie i jego potencjalne skutki.

Jako odpowiedzialny za kształt ewentualnej nowelizacji ma do tego prawo, stąd dyspozycja przerwania prac.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3ov3ui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ov3ui