MON: V Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Brazylii (komunikat)

...

11.07.2011 | aktual.: 11.07.2011 11:23

11.07. Warszawa - Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

We wtorek, 12 lipca rozpoczną się wyloty polskich zawodników na V Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe CISM w Rio de Janeiro 2011. W ciągu najbliższych trzech dni do Brazylii wyruszy trzon reprezentacji Wojska Polskiego.

We wtorek z warszawskiego Lotniska Chopina (ul. Żwirki i Wigury 1) wyruszą lekkoatleci, pięcioboiści, spadochroniarze, strzelcy i żeglarze (wyloty w godz. 14.40 - 16.15). Tego dnia do Rio de Janeiro wyleci również oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej gen. dyw. Sławomir Dygnatowski. Dzień później do Rio wylecą zawodnicy reprezentujący WP w biegach na orientację, szermierce i pięcioboju wojskowym. W czwartek wyruszą zawodnicy judo, pięcioboju morskiego i taekwondo.

Ceremonia otwarcia V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych CISM odbędzie się 16 lipca na Stadionie Olimpijskim im. Joao Havelange'a w Rio de Janeiro. W igrzyskach wystartuje około 6 tysięcy sportowców ze 110 krajów. Polskę reprezentować będzie 102 zawodniczek i zawodników. Będą rywalizować w 12 dyscyplinach (biegi na orientację, judo, lekka atletyka, pięcioboje: morski, nowoczesny i wojskowy, spadochroniarstwo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, triatlon i żeglarstwo). Igrzyska zakończy uroczysta ceremonia zamknięcia, która odbędzie się 24 lipca na Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro.

Wszystkie informacje dotyczące startu Polaków można znaleźć na oficjalnej stronie reprezentacji Wojska Polskiego www.rio2011.mw.mil.pl


Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego CISM została założona 18 lutego 1948 roku. Jest jedną z największych organizacji wielodyscyplinarnych na świecie. Zrzesza 133 kraje. CISM corocznie organizuje ponad dwadzieścia światowych czempionatów w różnych dyscyplinach oraz zawody kontynentalne i regionalne. Raz na cztery lata organizowane są letnie światowe wojskowe igrzyska sportowe. W 2010 po raz pierwszy CISM zorganizowała również zimowe wojskowe igrzyska sportowe. Nadrzędnym celem organizacji jest zjednoczenie światowych sił zbrojnych poprzez sport, a jej motto to "Przyjaźń przez sport". Prezydentem CISM jest pułkownik Hamad Kalkaba Malbourn (Kamerun). Kierowany przez pułkownika Alexandre Morisod'a (Szwajcaria) Sekretariat Generalny mieści się w Brukseli.

Reprezentacja Wojska Polskiego startowała we wszystkich igrzyskach organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM). Pierwsza letnia olimpiada wojskowa odbyła się w Rzymie (1995 r.), a następne w Zagrzebiu (1999 r.), Katanii (2003 r.) i Hyderabadzie (2007 r.). Polacy do tej pory zdobyli 49 medali (15 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych) zajmując w generalnej klasyfikacji drużynowej mistrzostw 10. (Rzym), 12. (Zagrzeb), 14. (Katania) i 8. miejsce (Hyderabad). Pierwszy medal V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Rio de Janeiro będzie 50. wywalczonym przez Polaków na najważniejszej imprezie międzynarodowego wojskowego sportu wyczynowego.

Polski wojskowy sport wyczynowy to trzy zespoły: Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu, Zespół Sportowy Sił Powietrznych w Poznaniu i Zespół Sportowy Marynarki Wojennej w Gdyni oraz dwie grupy: Grupa Sportowa Wojsk Lądowych w Warszawie i Wojskowa Grupa Sportowa w Bydgoszczy. Dodatkowo Wojsko Polskie reprezentują zawodnicy na co dzień służący w jednostkach liniowych i ośrodkach szkoleniowych, między innymi 3 Flotylli Okrętów, 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, Formozie, Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Rio de Janeiro zostało wybrane na organizatora V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w trakcie spotkania Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego CISM w Wagadugu (Burkina Faso/Afryka), które odbyło się w maju 2007 roku. Brazylia wygrała rywalizację z Turcją dzięki infrastrukturze sportowej przygotowanej na Igrzyska Panamerykańskie 2007, doświadczeniu w organizacji dużych wydarzeń sportowych oraz znacznemu wsparciu udzielonemu przez brazylijskie władze. Kosztem około 250 milionów dolarów wybudowano 3 wioski olimpijskie. W dzielnicach Deodoro i Campo Grande oraz w okolicach bazy brazylijskich sił powietrznych Campo dos Afonsos powstało 106 budynków, w których znajduje się 1 206 czteropokojowych mieszkań o powierzchni około 100 m2 każde. Wszystko po to, aby pomieścić rekordową liczbę sześciu tysięcy sportowców i dwóch tysięcy oficjalnych gości, trenerów, sędziów i członków sztabu medycznego. Ponieważ osiedla te zbudowane zostały na terenach należących do wojska, po zakończeniu igrzysk zostaną wykorzystane
jako mieszkania służbowe dla żołnierzy zawodowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
wojskosportkomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)