Trwa ładowanie...
d1gkxs0
wojsko
11-07-2011 11:08

MON: V Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Brazylii (komunikat)

...

d1gkxs0
d1gkxs0

11.07. Warszawa - Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

We wtorek, 12 lipca rozpoczną się wyloty polskich zawodników na V Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe CISM w Rio de Janeiro 2011. W ciągu najbliższych trzech dni do Brazylii wyruszy trzon reprezentacji Wojska Polskiego.

We wtorek z warszawskiego Lotniska Chopina (ul. Żwirki i Wigury 1) wyruszą lekkoatleci, pięcioboiści, spadochroniarze, strzelcy i żeglarze (wyloty w godz. 14.40 - 16.15). Tego dnia do Rio de Janeiro wyleci również oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej gen. dyw. Sławomir Dygnatowski. Dzień później do Rio wylecą zawodnicy reprezentujący WP w biegach na orientację, szermierce i pięcioboju wojskowym. W czwartek wyruszą zawodnicy judo, pięcioboju morskiego i taekwondo.

Ceremonia otwarcia V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych CISM odbędzie się 16 lipca na Stadionie Olimpijskim im. Joao Havelange'a w Rio de Janeiro. W igrzyskach wystartuje około 6 tysięcy sportowców ze 110 krajów. Polskę reprezentować będzie 102 zawodniczek i zawodników. Będą rywalizować w 12 dyscyplinach (biegi na orientację, judo, lekka atletyka, pięcioboje: morski, nowoczesny i wojskowy, spadochroniarstwo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, triatlon i żeglarstwo). Igrzyska zakończy uroczysta ceremonia zamknięcia, która odbędzie się 24 lipca na Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro.

d1gkxs0

Wszystkie informacje dotyczące startu Polaków można znaleźć na oficjalnej stronie reprezentacji Wojska Polskiego www.rio2011.mw.mil.pl


Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego CISM została założona 18 lutego 1948 roku. Jest jedną z największych organizacji wielodyscyplinarnych na świecie. Zrzesza 133 kraje. CISM corocznie organizuje ponad dwadzieścia światowych czempionatów w różnych dyscyplinach oraz zawody kontynentalne i regionalne. Raz na cztery lata organizowane są letnie światowe wojskowe igrzyska sportowe. W 2010 po raz pierwszy CISM zorganizowała również zimowe wojskowe igrzyska sportowe. Nadrzędnym celem organizacji jest zjednoczenie światowych sił zbrojnych poprzez sport, a jej motto to "Przyjaźń przez sport". Prezydentem CISM jest pułkownik Hamad Kalkaba Malbourn (Kamerun). Kierowany przez pułkownika Alexandre Morisod'a (Szwajcaria) Sekretariat Generalny mieści się w Brukseli.

Reprezentacja Wojska Polskiego startowała we wszystkich igrzyskach organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM). Pierwsza letnia olimpiada wojskowa odbyła się w Rzymie (1995 r.), a następne w Zagrzebiu (1999 r.), Katanii (2003 r.) i Hyderabadzie (2007 r.). Polacy do tej pory zdobyli 49 medali (15 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych) zajmując w generalnej klasyfikacji drużynowej mistrzostw 10. (Rzym), 12. (Zagrzeb), 14. (Katania) i 8. miejsce (Hyderabad). Pierwszy medal V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Rio de Janeiro będzie 50. wywalczonym przez Polaków na najważniejszej imprezie międzynarodowego wojskowego sportu wyczynowego.

d1gkxs0

Polski wojskowy sport wyczynowy to trzy zespoły: Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu, Zespół Sportowy Sił Powietrznych w Poznaniu i Zespół Sportowy Marynarki Wojennej w Gdyni oraz dwie grupy: Grupa Sportowa Wojsk Lądowych w Warszawie i Wojskowa Grupa Sportowa w Bydgoszczy. Dodatkowo Wojsko Polskie reprezentują zawodnicy na co dzień służący w jednostkach liniowych i ośrodkach szkoleniowych, między innymi 3 Flotylli Okrętów, 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, Formozie, Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Rio de Janeiro zostało wybrane na organizatora V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w trakcie spotkania Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego CISM w Wagadugu (Burkina Faso/Afryka), które odbyło się w maju 2007 roku. Brazylia wygrała rywalizację z Turcją dzięki infrastrukturze sportowej przygotowanej na Igrzyska Panamerykańskie 2007, doświadczeniu w organizacji dużych wydarzeń sportowych oraz znacznemu wsparciu udzielonemu przez brazylijskie władze. Kosztem około 250 milionów dolarów wybudowano 3 wioski olimpijskie. W dzielnicach Deodoro i Campo Grande oraz w okolicach bazy brazylijskich sił powietrznych Campo dos Afonsos powstało 106 budynków, w których znajduje się 1 206 czteropokojowych mieszkań o powierzchni około 100 m2 każde. Wszystko po to, aby pomieścić rekordową liczbę sześciu tysięcy sportowców i dwóch tysięcy oficjalnych gości, trenerów, sędziów i członków sztabu medycznego. Ponieważ osiedla te zbudowane zostały na terenach należących do wojska, po zakończeniu igrzysk zostaną wykorzystane
jako mieszkania służbowe dla żołnierzy zawodowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d1gkxs0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkxs0