MON ws. ćwiczeń wojsk specjalnych (komunikat)
...
18.09. Warszawa - MON informuje:
W dniach 18-23 września br. w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie odbywają się międzynarodowe ćwiczenia Wojsk Specjalnych pk. JACKAL STONE 2011 (JS 11), których organizatorem jest USSOCEUR (Special Operations Command - Europe) Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Europie. Kierownikiem Ćwiczenia jest Dowódca USSOCEUR, MG. Michael S. Repass.
Jackal Stone to największe i najważniejsze ćwiczenia Wojsk Specjalnych w Europie. O ich wadze świadczy chociażby jego koszt - oszacowany na 19 mln dolarów. Gospodarzami tegorocznego Jackal Stone są trzy kraje: Rumunia, Bułgaria oraz Ukraina, na terenie których ćwiczy ponad 1500 żołnierzy Wojsk Specjalnych z 9 państw; Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Litwy, Norwegii, USA, Rumuni, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
17 września głównodowodzący amerykańskimi siłami specjalnymi w Europie, MG. Michael S. Repass w towarzystwie Szefa Departamentu Rozpoznania Rumuńskich Sił Zbrojnych gen. bryg. Ilie Botasa, dokonał uroczystego rozpoczęcia ćwiczenia. Generał Repass w swoim przemówieniu do żołnierzy biorących udział w Ćwiczeniu zwrócił uwagę na ogromne znaczenie konsolidacji i wzajemnej współpracy sił specjalnych w Europie oraz rosnącej roli i zaangażowania komandosów w walce z terroryzmem. W ceremonii otwarcia JS 11 Polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych reprezentował Zastępca Dowódcy - Szef Sztabu - płk Jerzy Gut.
JS 11 to już czwarta edycja wspólnych ćwiczeń Wojsk Specjalnych w Europie. Podstawowym celem ćwiczenia jest rozwijanie i utrwalanie wzajemnych relacji pomiędzy krajami NATO oraz krajami partnerskimi w dziedzinie prowadzenia operacji specjalnych. Siły Specjalne doskonale rozumieją, że najlepszą receptą na sukces w prowadzeniu operacji specjalnych jest prowadzenie ich w systemie połączonym i koalicyjnym. Dlatego też, wspólne wypracowanie i stosowanie wspólnych procedur w planowaniu i prowadzeniu operacji specjalnych jest koniecznością.
Ćwiczenie Jackal Stone 2011 w swoim założeniu doskonale odzwierciedla charakter i możliwości operacyjne współczesnych sił specjalnych, ich precyzję i skuteczność działania. Wieloszczeblowy, doprowadzony do perfekcji proces planowania zakończony krótkotrwałym, dynamicznym działaniem przynosi natychmiastowe, wymierne efekty operacyjne oraz nieosiągalne dla innych rodzajów wojsk - bezpieczeństwo sił własnych i ludności cywilnej.
Powodzenie misji operacji specjalnych uzależnione jest od właściwego systemu wsparcia. Sukces taktyczny to wspólny efekt dobrego rozpoznania, wsparcia powietrznego, zabezpieczenia medycznego, efektywnie działającej logistyki oraz niezawodnych systemów łączności. Dlatego też zasadnicze znaczenie dla przebiegu ćwiczenia JS 11 w zakresie planowania i przeprowadzenia operacji specjalnych jest praca połączonego dowództwa operacji specjalnych (CJFSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command) w skład, którego wchodzi kilkudziesięciu oficerów polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych.
Dla żołnierzy DWS ćwiczenie Jackal Stone jest kluczowym elementem procesu przygotowania do przejęcia obowiązków państwa ramowego przez Polskę w dziedzinie operacji specjalnych w 2014. Jednym z warunków jest osiągniecie gotowości do wystawienia Stanowiska Dowodzenia Komponentu Wojsk Specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC) zdolnego do planowania i dowodzenia wielonarodowym komponentem sił specjalnych. Polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych wchodzi w decydującą fazę przygotowania do jego spełnienia. Certyfikację DWS zaplanowano na 2013 rok.
Oprócz żołnierzy Dowództwa Wojsk Specjalnych w tegorocznym Jackal Stone udział biorą komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów i Jednostki Wojskowej NIL.
Do tej pory warunki "Frame Nation" (państwa ramowego) w dziedzinie operacji specjalnych spełniają USA, Wielka Brytania, Francja, Turcja Hiszpania i Włochy.
Pierwszym międzynarodowym ćwiczeniem Wojsk Specjalnych było ćwiczenie pk "Shamrok Key", które odbywało się w 2006 roku na Litwie. Ćwiczenie to zapoczątkowało edycję ćwiczeń z udziałem wojsk specjalnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz państw partnerskich. Uczestnikami "Shamrock Key" było 5 państw: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Norwegia.
W 2007 zaplanowano kolejne ćwiczenie już pod kryptonimem JACKAL STONE, które ze względów operacyjnych zostało odwołane.
W 2008 obowiązki państwa gospodarza pełniły Węgry, Rumunia, Ukraina. Uczestnikami były: Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Szwecja, Stany Zjednoczone i Ukraina.
W 2009 gospodarzem ćwiczeń była Chorwacja, a uczestnikami: Albania, Chorwacja, Węgry, Litwa, Macedonia, Polska, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwecja i Ukraina.
W roku 2010 po raz pierwszy tak duże ćwiczenie Wojsk Specjalnych i realizowano na terenie Polski i Litwy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/