Morawiecki: cieszę się, że PKO BP po bardzo dobrej cenie pozyskał aktywa Raiffeisen-Leasing
Cieszę się, że PKO BP w zwycięski sposób wziął udział w wyścigu po aktywa Raiffeisen-Leasing Polska; że udało mu się po bardzo dobrej cenie pozyskać te aktywa - powiedział w czwartek dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
03.11.2016 18:25
PKO BP podpisał w środę umowę kupna od Raiffeisen Bank International 100 proc. akcji w Raiffeisen-Leasing Polska na rzecz PKO Leasing. Uzgodniona cena za akcje wynosi 850 mln zł.
"Kiedy pojawia się taka okazja rynkowa, to warto z niej skorzystać, przemysł czy branża leasingowa jest bardzo ważną częścią branży finansowej, ponieważ finansuje w ten sposób aktywa trwałe. I Raiffeisen zbudował bardzo silną spółkę w tym zakresie. Kiedy zdecydowano o wyjściu Raiffeisena z Polski, to cieszę się, że w tym wyścigu po te aktywa wziął udział PKO BP i wziął udział w zwycięski sposób, że udało się po bardzo dobrej cenie pozyskać te aktywa" - mówił Morawiecki.
Jak zaznaczył, wszelkie kolejne kroki dot. tzw. repolonizacji banków "muszą być uzależnione od warunków cenowych i od negocjacji handlowych, które się toczą". "O negocjacjach handlowych się niczego nie mówi, ja zresztą sam nie uczestniczę w tych rozmowach, jeżeli dojdą do porozumienia jakieś firmy z Polski co do zakupu kolejnych aktywów, to dobrze, ale musi się to odbyć na bardzo dobrych warunkach" - dodał.
"Ja bym chciał, żeby w polskim sektorze bankowym były też banki z doświadczeniem zagranicznym, ponieważ one wnoszą tutaj nowe możliwości, nowe technologie, aczkolwiek chciałbym też, żeby wiodące banki polskie nadawały ton, kierunek rozwoju, żeby były dostępne dla kredytowania polskich przedsiębiorstw, a więc dużo bardziej taki, można powiedzieć, zdrowy balans, równowaga pomiędzy udziałem kapitału krajowego i kapitału zagranicznego, ale nie jesteśmy daleko od tego, myślę, że rząd PiS poradzi sobie z tym" - oświadczył.
Zdaniem Morawieckiego "dobry sektor bankowy, wprzęgnięty w krwioobieg gospodarczy, jest fundamentalnie ważny dla rozwoju gospodarczego i na pewno sektor bankowy w Polsce coraz mocniej jest częścią gospodarki realnej".