Trwa ładowanie...
d2ggeye
03-11-2016 18:25

Morawiecki: cieszę się, że PKO BP po bardzo dobrej cenie pozyskał aktywa Raiffeisen-Leasing

Cieszę się, że PKO BP w zwycięski sposób wziął udział w wyścigu po aktywa Raiffeisen-Leasing Polska; że udało mu się po bardzo dobrej cenie pozyskać te aktywa - powiedział w czwartek dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Share
d2ggeye

PKO BP podpisał w środę umowę kupna od Raiffeisen Bank International 100 proc. akcji w Raiffeisen-Leasing Polska na rzecz PKO Leasing. Uzgodniona cena za akcje wynosi 850 mln zł.

"Kiedy pojawia się taka okazja rynkowa, to warto z niej skorzystać, przemysł czy branża leasingowa jest bardzo ważną częścią branży finansowej, ponieważ finansuje w ten sposób aktywa trwałe. I Raiffeisen zbudował bardzo silną spółkę w tym zakresie. Kiedy zdecydowano o wyjściu Raiffeisena z Polski, to cieszę się, że w tym wyścigu po te aktywa wziął udział PKO BP i wziął udział w zwycięski sposób, że udało się po bardzo dobrej cenie pozyskać te aktywa" - mówił Morawiecki.

Jak zaznaczył, wszelkie kolejne kroki dot. tzw. repolonizacji banków "muszą być uzależnione od warunków cenowych i od negocjacji handlowych, które się toczą". "O negocjacjach handlowych się niczego nie mówi, ja zresztą sam nie uczestniczę w tych rozmowach, jeżeli dojdą do porozumienia jakieś firmy z Polski co do zakupu kolejnych aktywów, to dobrze, ale musi się to odbyć na bardzo dobrych warunkach" - dodał.

"Ja bym chciał, żeby w polskim sektorze bankowym były też banki z doświadczeniem zagranicznym, ponieważ one wnoszą tutaj nowe możliwości, nowe technologie, aczkolwiek chciałbym też, żeby wiodące banki polskie nadawały ton, kierunek rozwoju, żeby były dostępne dla kredytowania polskich przedsiębiorstw, a więc dużo bardziej taki, można powiedzieć, zdrowy balans, równowaga pomiędzy udziałem kapitału krajowego i kapitału zagranicznego, ale nie jesteśmy daleko od tego, myślę, że rząd PiS poradzi sobie z tym" - oświadczył.

Zdaniem Morawieckiego "dobry sektor bankowy, wprzęgnięty w krwioobieg gospodarczy, jest fundamentalnie ważny dla rozwoju gospodarczego i na pewno sektor bankowy w Polsce coraz mocniej jest częścią gospodarki realnej".

d2ggeye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ggeye
d2ggeye