Trwa ładowanie...
d10akff

Morawiecki: część obowiązków dokumentacyjnych firm przejmie ZUS (krótka2)

Firmy nie będą musiały przez wiele lat przechowywać dokumentacji pracowników potrzebnej do wyliczenia rent, czy emerytur - zapowiedział wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki, prezentując pakiet ułatwień dla firm. Jak mówił, na zmiany podatkowe budżet na razie nie może sobie pozwolić

Share
d10akff

Morawiecki przedstawił w czwartek pakiet ułatwień dla polskich firm, przygotowany przez jego resort. Zwrócił m.in. uwagę, że kary administracyjne są potrzebne, jeżeli ktoś złamie przepisy, ale MR chciałoby, "żeby nie było sytuacji takiej, że w Polsce łatwiej jest uniewinnić kogoś, kto naprawdę coś zdefraudował, niż kogoś, kto się zagubił w gąszczu przepisów regulacyjnych".

Poinformował, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem bardzo intensywnie pracują nad proporcjonalnością kar, dzięki czemu sprawę tę "udało się popchnąć w dobrym kierunku".

Morawiecki porównał podczas konferencji okres przechowywania przez firmy, w Polsce i zagranicą, dokumentów potrzebnych do wyliczenia czasu pracy na potrzeby rent, czy emerytur. Wskazał, że w innych krajach mowa jest o 2-3 latach.

d10akff

"A u nas był przepis, który mówi o 50 latach i nigdzie indziej takiego przepisu nie było. Bardzo szybko się dogadaliśmy z minister Rafalską (Elżbietą Rafalską - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - PAP), w kontekście tego, żeby to zmienić. ZUS będzie odpowiadał za to, żeby utrzymywać akta - w formie pewnie coraz bardziej elektronicznej - natomiast my chcemy zdjąć ten ciężar z przedsiębiorców i na pewno w dużym stopniu się to udało" - powiedział.

Podkreślił, że jedną z trudnych spraw do rozwiązania jest ponowne doprowadzenie do tego, żeby wpływy podatkowe budżetu stanowiły 16-17 proc. PKB, jak to było 8-9 lat temu. Zauważył, że dziś PIT, VAT i CIT dają 13,5-14 proc. PKB.

"W związku z tym nie bardzo możemy sobie pozwolić na kilka działań, na które mamy wielką ochotę, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że one spowodowałyby ubytek w budżecie. W związku z tym toczymy dialog z Ministerstwem Finansów i myślę, że będziemy w stanie też za kolejnym obrotem tego kołowrotka naszych pakietów uproszczeniowych zaproponować pewne rozwiązania" - zadeklarował.

d10akff

Podziel się opinią

Share
d10akff
d10akff