Trwa ładowanie...
dmqnzol

Morawiecki: innowacyjna Europa nie może zapominać o kwestiach społecznych (krótka4)

Europa to bardzo innowacyjny kontynent, ale rozwijając się, nie możemy zapominać o kwestiach społecznych, bo to pogłębi nierówności - mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki we wtorek podczas sesji otwierającej 26. Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Share
dmqnzol

A - jak podkreślił - "trzeba stwierdzić, że rosnąć ma gospodarka, a nie nierówności; od kilku lat wiemy, że narastające nierówności wewnątrz społeczeństw i pomiędzy krajami na pewno nie prowadzą do niczego dobrego".

"Musimy być innowacyjni (), ale jeżeli zapomnimy o tym, że w ślad za tym rozwojem musimy umieć rozwiązywać problemy społeczne, to te problemy zapukają do nas prędzej czy później i możemy wtedy spotkać się z jeszcze bardziej kryzysową sytuacją niż do tej pory" - ostrzegał.

W jego ocenie spójność Unii Europejskiej wymaga przemyślenia i ponownego "znalezienia właściwej równowagi pomiędzy działaniami, które prowadzą do coraz ściślejszej harmonizacji, a takimi, które mogłyby prowadzić do fragmentacji UE i Europy".

dmqnzol

"W tym kontekście rząd RP wspiera jak najbardziej jedność i stabilność UE" - podkreślił. Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że w dłuższej perspektywie trzeba znaleźć odpowiedź na kilka "zasadniczych pytań". Wskazał, że jednym z nich powinno być to, czy Europa powinna być bardziej innowacyjna czy też regulacyjna.

"Myślę, że to się nie wyklucza; to nie jest alternatywa, ale raczej powinna być koniunkcja" - ocenił, zwracając uwagę, że najbardziej innowacyjne kraje świata, jak np. państwa skandynawskie, czy kraje dalekiego wschodu są innowacyjne, a jednocześnie są "mocnymi regulatorami swoich rynków".

W ocenie Morawieckiego, by doprowadzić do ponownej stabilności w Europie, należy też znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób współczesne trendy innowacyjności osadzić w modelu społecznym. "Jak mają się odnaleźć na rynku pracy, coraz bardziej zautomatyzowanym, zrobotyzowanym rynku pracy miliony mieszkańców, jeśli jednocześnie będziemy mieć problemy z falą uchodźców z różnych obszarów z całego świata" - mówił.

dmqnzol

Podziel się opinią

Share
dmqnzol
dmqnzol